Reklama:

Protivládní protest na Václavském náměstí: Kalousek vyjádřil srovnáním poměry ve společnosti

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2024

Komentář: Na protivládní demonstraci se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí podle odhadu zpravodajky ČTK tisíce lidí. Řečníci žádali demisi koaličního kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS), kritizovali prezidenta Petra Pavla i zelenou politiku Evropské unie a vyjadřovali se také k válce na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko. Protest, který pořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost) a spřízněný spolek Česko proti bídě, trval zhruba 2,5 hodiny. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl krátký komentář politický komentátor a někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek. Poukázal na to, jak je akce ve společnosti vnímána.

Reklama:

"Na stávající demonstraci se sešlo podstatně méně lidí, než se sešlo na podporu Ukrajiny, což vyjadřuje poměry ve společnosti," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek a poukázal tak na setkání lidí z letošního února, kdy se mimo jiné zaplnilo Staroměstské náměstí v Praze.

Nešlo však jen o hlavní město - vzpomínkové akce a setkání byly naplánovány také v Litoměřicích, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku nebo Plzni a Olomouci. V Brně se na shromáždění na náměstí Svobody sešlo kolem 1000 lidí, aby podpořili Ukrajinu a apelovali na Evropu, aby v podpoře této země nepolevila.

Reklama:

Pokud jde o sobotní demonstraci, její účastníci zaplnili zhruba horní čtvrtinu náměstí od sochy svatého Václava, do jeho poloviny pak stály skupiny protestujících. Obdobně se na dotaz vyjádřila také policie, která ale odhady počtu demonstrantů neposkytuje. Předseda PRO Jindřich Rajchl na dotaz sdělil, že počet shromážděných nedokázal z pódia odhadnout.

V horní části náměstí těsně pod magistrálou se před začátkem protivládního protestu sešli také jeho odpůrci s českými a ukrajinskými vlajkami a s vlajkami NATO. Demonstranti se s nimi dostávali podle svědectví zpravodajky do slovních rozmíšek, situaci uklidňovali policisté z antikonfliktního týmu.

Nad hlavami demonstrantů proti Fialově vládě vlály české vlajky. Ozývalo se skandování »demisi«, »máme toho dost« nebo »my chceme mír«. Cílem demonstrace bylo podle předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla vystavit vládě »stopku«. "Tahle vláda je asociální, protičeská, měla by okamžitě podat demisi," řekl z pódia Rajchl. Prezidenta Pavla označil za »ostudu země« a za »politickou marionetu«. Další z představitelů PRO, někdejší sociální demokrat Michal Hašek mluvil před demonstranty o výpovědi Fialově vládě, které vyčetl také dočasné zrušení společných zasedání českého a slovenského kabinetu. Kabinety obou zemí výrazně rozděluje pohled na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu a na podporu napadeného státu. Hašek na dotaz odhadl počet účastníků demonstrace na desítky tisíc.

Rajchl v jenom z videí umístěných na sociálních sítích tento týden řekl, že pokud odpůrci vlády dokážou zaplnit Václavské náměstí, příště se sejdou na větší Letenské pláni. V opačném případě ale bude podle něho jasné, že lidé nemají dostatek chuti se situací České republiky něco dělat a Fiala bude vládnout do konce volebního období.

K dalším vystupujícím dnes patřili někdejší sociálnědemokratický premiér, nyní předseda neparlamentní strany Česká suverenita sociální demokracie Jiří Paroubek, senátorka za Nezávislé Jana Zwyrtek Hamplová a bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska. Zaznívala vystoupení proti válce na Ukrajině a proti údajnému zatahování Česka do ní. "Není to naše válka. My do války nechceme. My chceme žít v míru a v přátelství se všemi," řekl poslanec opozičního hnutí SPD Jaroslav Foldyna. Další z poslanců SPD Jiří Kobza vyzýval k tomu, aby lidé v evropských volbách nedávali hlas nikomu, kdo nebude hájit české zájmy. "Máme společného nepřítele, a ten sedí ve Strakově akademii a v Bruselu," uvedl.

Demonstranti mohli u stánků podepisovat různé petice. V místech, kde se většinou účastníci shromažďují, byly tentokrát i stánky velikonočních trhů.

Dnešní protest navázal na tři loňské demonstrace stejných pořadatelů. Jeden z tehdejších protestů doprovodil pochod na Letnou.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: