Průlom ve světě českého komiksu: Nad Prahou lítá náš první superhrdina Zázrak

Zázrak je první český komiksový hrdina
Zázrak je první český komiksový hrdina
Foto: Archiv Petra Macka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2020

Když se v roce 2015 zrodil první český superhrdina, dalo se očekávat, že si mezi českou populací najde oblibu. Dnes si Dechberoucí Zázrak užívá významné popularity zejména z důvodu, že zdatně dokáže konkurovat superhrdinům exportovaných ze západních zemí.

Život českému superhrdinovi vtiskli autoři - spisovatel Petr Macek a Petr Kopl. První jmenovaný pro ŽivotvČesku.cz prozradil, kde se zrodila myšlenka na stvoření komiksového hrdiny, jehož příběhy se odehrávají zejména v českém prostředí.

"Pravidelný měsíční původní superhrdinský komiks v Česku nikdy předtím nevycházel, nebylo to tedy tak, že jsme vyrazili na prošlapanou cestičku. Ovšem měli jsme autorské zkušenosti, pár kontaktů v branži a hlavně obrovskou chuť něco takového realizovat. Jeden Petr v Praze, druhý v Jihlavě si neustále pinkali nápady, náčrtky a návrhy. Ve dvou jsme každý měsíc museli vymyslet, napsat, nakreslit a zkompletovat celý časopis. V zavedených světových vydavatelstvích mají vybarvující koloristy, písmenkující letteristy a další podpůrné profese, doslova celou armádu. My jsme měli tolik práce, že jsme upřímně ani neměli čas se nad něčím pohádat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný spisovatel Petr Macek, který se kromě psaní příběhů komiksového hrdiny věnuje psaní knih. A před šesti lety společně se svým kolegou slavili poměrně výrazný úspěch, když se jim podařilo prorazit ve Velké Británii. Tehdy jim nakladatelství MX Publishing vydalo jejich příběhy o Sherlocku Holmesovi.

Ovšem zpět k Zázrakovi, který momentálně těší především české fanoušky komiksu. Petr Macek při jeho zrodu trefil lidově řečeno do černého, když našel skvělou inspiraci v české historii. "Hned jsme věděli, že náš superhrdina bude svou sílu čerpat z magie – vždyť Praha, kde se děj z velké části odehrává, je po celém světě proslavená hlavně tou. Odpadla i starost vymýšlet exotické záporáky. Naše mytologie je plná pohádkových postav, které čekaly na znovuuvedení na scénu – golem, Bílá paní, Faust, vodníci a další. Kdo se v Zázrakovi neobjevil doteď, ten se svou šance strašit ve 21. století jistě ještě dočká," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Petr Macek o čem část dechberoucích příběhů českého superhrdiny pojednává.

"Prvních třináct čísel, které jsou aktuálně zkompletované, byl základ. Základ, na kterém od té doby stavíme. V roce 2017 vznikla ještě druhá Zázrakova série dalších dvanácti sešitů. Pérák, který na sebe strhl v příběhu hodně pozornosti, si vysloužil vlastní řadu a vychází po cyklech na pokračování v populárním časopise ABC," dodal pro ŽivotvČesku.cz spisovatel, který věřil svému snu, že stvořit českého superhrdinu bude přelomovou události ve světě komiksu. Nemýlil se.

V současnosti kniha Dechberoucí Zázrak zdobí prodejní pulty. Jde o seskládanou kompletní první sezónu a obsahuje sešity 1 až 13, které vycházely od prosince 2015 do prosince 2016. Macek a Kopl čtenáře neochudili ani o bonusy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.