První Češi si přivezli koronavirus z dovolené. Kde nejvíce nákaza hrozí a kde jsou povinné roušky?

První Češi si dovezli ze zahraničí nákazu.
První Češi si dovezli ze zahraničí nákazu.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2020

V Česku hygienické stanice vedou záznamy o prvních případech, kdy si Češi přivezli z letní dovolené v zahraničí nákazu koronavirem. Zatím není jasné, o jak velký počet lidí jde. Ministerstvo nechce kvůli ochraně osobních údajů zveřejňovat počty.

Již jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Gabriela Štěpanyová bez dalších podrobností.

O tom, že rizika nákazy v zahraničí jsou poměrně vysoká, hovoří skutečnost, že v posledních dnech se v řadě zemí nákaza začala silněji šířit.

Příkladem je čtyřmilionové Chorvatsko, které je jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. Tam za uplynulých 24 hodin evidují rekordních 140 nakažených. Proto od pondělí dochází k opatřením. Tím jsou roušky v obchodech, veřejné dopravě a u zaměstnanců. Ale i v dalších zemích se čeští turisté setkají s rouškami. Třeba v Itálii či Rakousku.

Zhoršená epidemiologická situace vedla ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. To znamená, že Češi musí od pondělí po návratu z obou zemí absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

V České republice je aktuálně nejhorší situace v ohniscích na Karvinsku, Kutnohorsku a na Jihlavsku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.