První odhad počasí na letošní zimu: Lidé, kteří se bojí extrémně nízkých teplot kvůli zdražování energií, by měli zpozornět

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2022

I v reakci na výrazné zdražování energií se častěji než jindy meteoroložka Dagmar Honsová setkává s otázkou, jaké počasí bude letos na podzim a v zimě a kdy začne topná sezóna, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz. "Podrobná předpověď počasí není možná – v současnosti můžeme vycházet pouze ze sezónních výhledů, které zpracovávají velká americká a evropská centra. Ale i tyto první predikce a odchylky v počasí od dlouhodobých normálů musíme brát s rezervou a pouze jako orientační," zdůraznila.

Ze sezónních modelů americké služby NOAA lze zatím vyčíst, že následující měsíce, tedy konkrétně od září do prosince, budou zřejmě teplotně mírně nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem. "To ale neznamená, že k nám nezačne proudit studený vzduch od severu nebo severovýchodu, který na několik dnů výrazně srazí teploty pod dlouhodobý normál," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V některých oblastech světa lze výhled počasí na zimu predikovat – například podle jevu La Ňina a El Ňina.

Ve vile VyVolených patřila jednoznačně k nejkontroverznějším účastníkům reality show. Někteří mají stále v paměti Reginu Holáskovou (44), která si fantastické křivky udržuje i 17 let od doby, kdy soutěž, v níž vydržela 71 dní, opustila. V současnosti žije v rekreačním objektu u Brněnské přehrady a redakci ŽivotvČesku.cz, která ji vypátrala, poskytla rozhovor na kameru. Promluvila nejen o tom, jak v současnosti žije a bydlí, ale i o své dceři a prezidentských volbách.

"Pro Evropu je vypozorováno, že východní výškové stratosférické proudění v okolí tropů a La Ňina dlouhodobě statisticky zvyšuje šance, že během zimního období dojde k oteplení ve vysoké výšce v polární oblasti. Teplý vzduch sesedne dolů a vytlačí arktický vzduch i do středních zeměpisných šířek. Aby k tomu ale došlo, musí být i příhodná synoptická situace – tedy vliv přízemních tlakových útvarů. Nicméně ani vpády arktického vzduchu během zimního období do Evropy střední nelze predikovat takto dopředu," dodala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová.

Počasí posledních dní nebylo přímo tropické, nyní se ale třicítky vrátí. Teploměry budou u...

Ekonomové se shodují, že poslední měsíce letošního roku budou pro obyvatele České republiky těžké. Ovlivní je řada faktorů, mezi které patří energetická krize, rostoucí inflace a třeba i možná vlna koronaviru. Růst spotřebitelských cen v Česku zrychluje už rok a rozhodně jen tak nepoleví. V červnu meziroční inflace vystoupala na 17,2 procenta. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového ekonoma a poradce premiéra Petra Fialy (58) s dotazem, na jaký scénář se Češi mají pro nadcházející chladnější období připravit. Štěpán Křeček promluvil o »dokonalé bouři«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.