První odhad počasí na letošní zimu: Lidé, kteří se bojí extrémně nízkých teplot kvůli zdražování energií, by měli zpozornět

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2022

I v reakci na výrazné zdražování energií se častěji než jindy meteoroložka Dagmar Honsová setkává s otázkou, jaké počasí bude letos na podzim a v zimě a kdy začne topná sezóna, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz. "Podrobná předpověď počasí není možná – v současnosti můžeme vycházet pouze ze sezónních výhledů, které zpracovávají velká americká a evropská centra. Ale i tyto první predikce a odchylky v počasí od dlouhodobých normálů musíme brát s rezervou a pouze jako orientační," zdůraznila.

Ze sezónních modelů americké služby NOAA lze zatím vyčíst, že následující měsíce, tedy konkrétně od září do prosince, budou zřejmě teplotně mírně nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem. "To ale neznamená, že k nám nezačne proudit studený vzduch od severu nebo severovýchodu, který na několik dnů výrazně srazí teploty pod dlouhodobý normál," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V některých oblastech světa lze výhled počasí na zimu predikovat – například podle jevu La Ňina a El Ňina.

"Pro Evropu je vypozorováno, že východní výškové stratosférické proudění v okolí tropů a La Ňina dlouhodobě statisticky zvyšuje šance, že během zimního období dojde k oteplení ve vysoké výšce v polární oblasti. Teplý vzduch sesedne dolů a vytlačí arktický vzduch i do středních zeměpisných šířek. Aby k tomu ale došlo, musí být i příhodná synoptická situace – tedy vliv přízemních tlakových útvarů. Nicméně ani vpády arktického vzduchu během zimního období do Evropy střední nelze predikovat takto dopředu," dodala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.