První příslib jara. Meteoroložka prozradila první termín, kdy dojde konečně k oteplení

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Česko zasáhla pořádná zima. Sněhová kalamita, ledovka a mrazivé teploty komplikují především situaci na silnicích. Hasičské záchranné sbory vyjížděly k dopravním nehodám po celé republice a únorové dny nového roku 2021 se tak zapsaly z hlediska počasí a s ohledem na vzniklé škody jako hodně dramatické. Kdy se dočkáme příjemného oteplení a výrazné změny uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Jak už to tak bývá, když člověk touží po zimě, má teplo a naopak. Jenže počasí na začátku nového měsíce opravdu připomíná houpačku, kdy každý den přinese něco jiného. Aktuálně v Česku panují mrazivé teploty a život lidem komplikuje i sněhová kalamita. Výhled na to, kdy chladné dny skončí a přijdou příjemnější teploty, však není zas až tak daleký.

"Vypadá to, že v posledním únorovém týdnu se dočkáme výraznějšího nárůstu teplot. Ovšem do konce tohoto týdne půjdou teploty naopak ještě dolů – kvůli zmenšené oblačnosti budou v ranních minimech postupně klesat až k -20 °C. Maxima budou také hodně nízko. Setkáváme se ještě s poměrně velkými teplotními rozdíly, kdy na jihu území byly ráno teploty na -5 °C, zatímco na severu to bylo -15 až -18 °C. To už platit nebude, protože zima zasáhne i jih," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

V příštím týdnu nás ovlivní hodně inverzní charakter počasí. "Budeme si tu vlastně neustále ochlazovat vzduch od zemského povrchu. Pokud se bude někde oteplovat, tak zřejmě v horských oblastech, kde začne proudit teplejší vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že stále musíme očekávat i husté sněžení.

"Během dnešního dne by mělo sněžit na většině území Česka, zítra by měly být srážky zejména v severní a severovýchodní části republiky. Od pátku do konce týdne bude oblačno až polojasno a sněhové přeháňky pouze ojediněle, zejména na horách. V nižších polohách se ukáže přechodně i sluníčko," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová aktuální situaci s počasím následujících dnů.

Sněmovna se bude ve čtvrtek od rána zabývat dalším požadavkem vlády na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Vláda nutnost prodloužení odůvodňuje zejména epidemickou situací. V nejbližších dnech a týdnech lze podle vládního materiálu nadále očekávat vysoké denní počty nových případů. "Tato mutace bude dominantní v České republice v horizontu jednotek týdnů," odhadl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56), kdy očekává dominanci nového kmene respiračního viru na našem území.

Mrazy udeřily na Česko a počasí ukazuje pravý charakter nejchladnějšího ročního období. Ví...

Česko potrápila také nebezpečná ledovka, kterou však vystřídá sníh. "Bude to hlavně o sněžení. Místo ledovky se řidiči musí připravit na tvorbu sněhových jazyků a závějí, protože začne zesilovat vítr. V hlavní roli bude nejen mráz, ale i tzv. pocitová teplota, kdy při -10 °C a rychlosti větru 20 km/h se nám snižuje asi zhruba na -18 °C. Proto je hodně důležité nevěřit teploměru a počítat s tím, že bude chladněji," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.