První výhled počasí na Štědrý den odpovídá, jestli dojde konečně ke zlomu a Vánoce nebudou na blátě

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2021

První výhledy počasí na Štědrý den jsou konečně tu. V posledních letech byly v nížinách Vánoce na blátě, a protože sníh navozuje tu správnou sváteční atmosféru, leckdo se modlí, aby tomu letos bylo jinak. Konzultantka počasí Dagmar Honsová ale v tuto chvíli nepřináší zrovna příznivé zprávy. "Podle současných výhledů modelu GFS bude letošní Štědrý den v nížinách opět na blátě," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Každoročně je velkým zimním tématem otázka, zda se i lidé v nížinách konečně dočkají bílých Vánoc. Bohatá nadílka pod stromečkem obvykle bývá jen ve formě dárků a podle prvního výhledu počasí na Štědrý den se zdá, že stejné to bude i letos. O Vánocích jako z obrázků Josefa Lady si zřejmě můžeme nechat jen zdát, i když předpověď může být ještě upřesněna.

"Globální meteorologické modely konečně dávají první výpočty počasí na Štědrý den. Podle současných výhledů modelu GFS bude letošní Štědrý den v nížinách opět na blátě, nejvyšší odpolední teploty budou stoupat na 1 až 5 °C. Převládat bude velká oblačnost, sněžit bude zřejmě pouze v horských oblastech," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

O bílých Vánocích lidé marně sní už 11 let. Například v roce 2017 nejen, že nesněžilo, ale padaly i teplotní rekordy a na Štědrý den teploty šplhaly až na 11 °C. O podobné extrémy na Štědrý den ale nebyla nouze ani v jiných letech, v Bohumíně v roce 2013 padla dokonce hranice 13,2 °C. Letošní výhled zatím ovšem neukazuje, že by se měl scénář opakovat.

Naopak nejnižší teploty na Štědrý den byly naměřeny přesně před 20 lety. Na Horské Kvildě bylo v roce 2001 možné naměřit -31,5 °C. Nejbohatší sněhová nadílka pak napadla už před 47 lety, 215 cm sněhu leželo v Krkonoších v roce 1974.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.