Psycholog poskytl chytrý návod, jak se dostat k vlastnímu bydlení. Lidé do 35 let nemají většinou nic, říká Jeroným Klimeš
Jedním z řešení financování bydlení je hypotéka, kterou považuje řada lidí za snadné řešení. Ale na první pohled představa rychle získaného domova pak začíná mít hořkou pachuť kvůli vědomí, že splácení bude trvat desítky let. "Dneska mladí lidé do 35 let nemají většinou nic, pak si vezmou hypotéku na 30 let, která je naprosto nad jejich možnosti, oba musí chodit do práce a výsledkem je zhroucené manželství nebo partnerství. Je důležité si vzít malinkou hypotéku," řekl psycholog Jeroným Klimeš (54) pro ŽivotvČesku.cz.
Rostoucí inflace, který by mohla podle ekonomů v příštím roce klidně atakovat hranici sedmi procent, ovlivnila přirozeně i trh s nemovitostmi. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v září vyšplhala míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen na 4,9 procenta. Vlastní bydlení se stalo méně dostupným, obzvláště pro mladé rodiny, které si teprve budují základy společného života. Ale racionální úvahy nad penězi a financováním představují pro mnohé problém.
"Správná filosofie tkví v tom, že člověk chodí do práce a už by měl někde kupovat malou garsonku, kterou lze pronajímat nebo v ní bydlet. Pomalinku se splácí. Poté dojde na svatbu s někým, kdo má také malou garsonku, vznikne 3+1, zaplatí se to dvěma garsonkami a najednou je člověk ve 2+1. Pak se přesune do 3+1, 4+1 a až poté získá definitivní bydlení. Takže jde o postupný nástup a proces. Dneska mladí lidé do 35 let nemají většinou nic, pak si vezmou hypotéku na 30 let, která je naprosto nad jejich možnosti, oba musí chodit do práce a výsledkem je zhroucené manželství nebo partnerství. Je důležité si vzít malinkou hypotéku, kterou lze splatit do pěti let," řekl Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že o koupi nemovitosti by měl začít člověk uvažovat poměrně brzo – hned po skončení školy.
"Přesněji řečeno, jakmile přestaneme být na rodičích finančně závislí. Životní styl by měl být nastaven tak, abychom třetinu peněz dali za bydlení, třetinu za výdaje, třetinu ušetřili. Je třeba kupovat byt malý, který je k okamžitému bydlení. Kromě vymalování a drobných úprav je plně funkční. Tedy žádný luxus, ale ženy dokáží udělat i z neútulné díry pěkný domov. Prostě vestavěné skříně budou až za pět let. Důležitější je okolí domu, zejména výhled z okna, to znamená to, co je do 300 metrů od domu. Větší vzdálenost je již nedůležitá, protože v té se nežije, do té se pořádají výpravy. Zásada je: Častěji se stěhovat a nefixovat se na jednu cílovou nemovitost, kde bych měl hypotéku na 30 let," uvádí zkušený psycholog v rámci svých rad, jak hospodařit s penězi a mít šanci vytvořit vlastní domov bez enormního zadlužení.
Sám však vidí zásadní problém v tom, že velká část Čechů se spoléhá na půjčování financí, kdy nechce řešit jejich splácení, čímž působí problémy obecně celé společnosti.
"Finanční gramotnost spočívá v celkovém životním stylu, který je úsporný. Člověk v podstatě jede, jak se říká »za pět padesát«. V České republice máme 100 000 lidí neboli jedno procento těch, kteří mají více než deset exekucí, což je naprosto šílené číslo. Potřebovali bychom, aby měli finančního opatrovníka, který za ně zaplatí ty hlavní životní položky, které má, a rozpočítá jim denní dávky. Každý den by dostali kartu, přišli k nějakému specializovanému bankomatu, zasunuli kartu, dali otisk svého prstu a dostali z něj svoji denní dávku. Půjdou k němu pouze tehdy, když budou mít hlad, čili nebudou zbytečně utrácet peníze. To by vyřešilo hodně věcí," uzavřel Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.
Banky celkem v minulém roce loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250 miliard korun.
Česká národní banka ve čtvrtek opět zvedla základní úrokovou sazbu, a to o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Jde o největší zvýšení od roku 1997. ČNB tím zdraží peníze podnikům i lidem, kteří mají úvěry.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.