Putina po vítězství Trumpa nikdo neviděl. Spekuluje se o nemoci, bunkru i plastice
Ruský prezident Vladimir Putin se stáhl do ústraní. Britský deník The Mirror poukazuje na fakt, že od 7. listopadu, kdy popřál Donaldu Trumpovi k vítězství, nebyl veřejnosti na očích. Spekulace o vážné nemoci či další plastické operaci se neobjevují poprvé. Jeho »zmizení« uprostřed obav z eskalace války na Ukrajině ale budí pozornost. Ukrajina totiž poprvé použila k útoku na Rusko americké rakety ATACMS. Jaký dopad by to mohlo mít pro napadenou zemi, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik a expert na výzkum státního terorismu Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.
Vladimir Putin před dvanácti dny záhadně zmizel z očí veřejnosti. A to v době, kdy jeho režim hrozí třetí světovou válkou kvůli použití amerických raket dlouhého doletu. Podle deníku The Mirror není jasné, zda se ruský diktátor ukrývá v bunkru, je nemocný, či podstoupil další plastickou operaci.
Spekuluje se také nad tím, že si vzal tajnou dovolenou nebo se prostě rozhodl zůstat mimo dohled. Naposledy byl Putin viděn na Valdajském fóru v Soči dne 7. listopadu, kdy poblahopřál Donaldu Trumpovi k jeho volebnímu vítězství a naznačil, že je připraven na rozhovory o ukončení války na Ukrajině.
Mezitím ale Rusko začalo hrozit použitím jaderných zbraní a třetí světovou válkou kvůli tomu, že Joe Biden povolil Ukrajině zaútočit na ruské území raketami ATACMS. Ty měly zasáhnout muniční sklad, označený jako 67. arzenál hlavní správy dělostřelectva a raketových vojsk ruského ministerstva obrany.
Redakci ŽivotvČesku.cz odpověděl vojenský analytik a komentátor Josef Kraus na dotaz, jak může Ukrajině použití americké rakety pomoci.
"V médiích se často nesprávně uvádí, že jde o rakety dlouhého doletu. Ve skutečnosti se jedná o balistické střely krátkého doletu, což je z technického hlediska přesnější označení. I když rozdíl v terminologii nemusí působit zásadně, tyto střely spadají mezi zbraně s kratším dosahem, ovšem balistického typu. Klíčovým faktem je, že tato technologie umožňuje Ukrajině zasahovat cíle v hloubce ruského území. Tím získává strategickou výhodu, protože může efektivně ničit logistická centra, muniční sklady a další klíčové prvky nepřátelského zázemí. Takové útoky výrazně oslabují schopnost protivníka udržet operace na frontové linii a zajišťovat podporu svým jednotkám. Tato schopnost může hrát rozhodující roli ve změně dynamiky konfliktu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vojenský analytik a politolog Josef Kraus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.