Řadím ho k podivínům, kteří mají pocit, že jsou vyvolení. Politolog Balík zhodnotil šance Karla Janečka v prezidentských volbách

Nextfoto
Podnikatel a matematik Karel Janeček
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 19. 1. 2022

Podnikatel a matematik Karel Janeček (48) uvedl, že do konce ledna se rozhodne, zda bude kandidovat v prezidentských volbách v roce 2023. Podle informací ŽivotvČesku.cz by kandidaturu měl potvrdit do konce týdne. Politolog Stanislav Balík je k jeho snaze skeptický. "Řadím ho ke koloritu podivínů, kteří se účastní prezidentských voleb, kteří mají pocit, že oni jsou ti vyvolení," uvedl politolog pro ŽivotvČesku.cz.

Miliardář Karel Janeček na pátek 21. ledna svolal tiskovou konferenci do holešovického divadla La Fabrika, na které by měl ohlásit, že chce a bude bojovat o Hrad. Mezi největší favority prezidentské volby sázkové kanceláře i politologové v tuto chvíli pasují předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše (67) a generála ve výslužbě Petra Pavla (60).

Podle osloveného experta Stanislava Balíka nemá matematik, který proslul kladným vztahem k ženám a negativním vztahem k povinnému očkování, reálné šance se mezi hlavní favority vklínit.

"Karla Janečka řadím ke koloritu podivínů, kteří se účastní prezidentských voleb, kteří mají pocit, že oni jsou ti vyvolení, kteří mají být hlavou našeho státu, aniž by před tím měli nějakou reálnou politickou zkušenost. Takoví lidé se budou objevovat v každé kampani, toto bohužel s sebou nese přímá volba. Karla Janečka rozhodně k favoritům neřadím," sdělil politolog Stanislav Balík pro ŽivotvČesku.cz.

Je pravděpodobné, že Karel Janeček bude dál vystupovat proti povinnému očkování a vakcinaci dětí. Opakovaně tvrdí, že tlak na vakcinaci mu připomíná totalitní praktiky.

"Je tady riziko, že očkování může mít střednědobé a hlavně dlouhodobé důsledky, to prostě nyní nevíme. Pro mě je opravdu strašné a považuji to za novodobý zločin, kdybychom riskovali poškození zdraví vlastním dětem kvůli osobním strachům. Říkám, že nemůžeme do toho rizika jít, a to je pro mě zásadní. Stojím si za tím, že plošným očkováním dětí by došlo k otevření Pandořiny skříňky novodobého zla. Covid děti neohrožuje s výjimkou polymorbidních dětí, kde je možné po konzultaci s lékařem očkování provést, ale na straně druhé masové a plošné očkování dětí může poškodit jejich zdraví, to opravdu nesmíme riskovat," popsal v minulosti podnikatel pro ŽivotvČesku.cz, jaký postoj k očkování nejmenších zastává.

Advokátka Klára Long Slámová (44), která na sebe upozornila mimo jiné jako právní zástupkyně rodiny zavražděné Moniky Kramné (†36), bude do příštích měsíců potřebovat velkou dávku energie, protože ohlásila kandidaturu na prezidentku. Síly jí bude dávat manžel Gregory (49), pětiletá dcera Elizabeth a také kouzelné místo na Orlíku, kde si vytvořila své »přímořské« království. "S manželem jsme se seznámili na Borneu. Chtěla jsem vždy mít domek na pláži, tak jsme si nakonec kus Bornea udělali na Orlíku," popsala pro ŽivotvČesku.cz víkendové bydlení a řekla, na co je nejvíce pyšná.

Podle osloveného politologa je velké riziko, že téma očkování Janečkovi a jeho týmu až do voleb nevydrží. Stavět předvolební kampaň na odmítání povinné vakcinace přijde expertovi jako běh na »krátkou trať«.

"Stavět svůj volební program na časově podmíněných věcech, jako je zrovna spor o přínosu očkování, je dost riskantní. Před rokem jsme podobnou debatu nevedli, tehdy českou společností mediálně hýbala debata o vakcíně Sputnik. Kdo si dnes vzpomene na Sputnik? Kde jsou dnes ti, kteří vládu vinili z toho, že Sputnik nepřijala? Velmi snadno se může stát, že za rok touto dobou budeme stejně vnímat debaty o povinném očkování. Konec konců dnes ani nevíme, zda tato povinnost nastane, zda to bude platit a pro koho bude tato povinnost platit," dodal Stanislav Balík s tím, že nevěří, že by se Janeček při prezidentské volbě mohl zařadit mezi adepty na postup do druhého kola.

Prezidentské volby proběhnou v roce 2023 před 8. březnem, kdy uplyne druhé funkční období úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. Přesný termín vyhlásí předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejich začátkem. Kromě generála Petra Pavla a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše již odhodlání bojovat o Hrad projevil senátor Marek Hilšer (46), advokátka Klára Long Slámová (44) či senátor Pavel Fischer (56). Je možné, že boj o Hrad oznámí také ekonomka Danuše Nerudová (43) či bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (61).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu