Radost z rozvolnění dlouho nevydrží. Od konce září se opět zavedou roušky, myslí si ministr Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv AV
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2020

Řada Čechů se těší, že brzy dojde k celkovému rozvolnění nošení roušek. Zatím zůstávají převážně jen v MHD, restauracích a obchodech. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové by se plošně roušky mohly sundat v červenci. Ovšem méně radostná zpráva pro některé bude, že roušky se od konce září zřejmě zavedou znovu.

Jarmila Rážová, epidemioložka a od března pověřená hlavní hygienička ČR, nedávno předpověděla, že roušky zcela sundáme na začátku července. Jejich nošení v MHD nicméně zůstane povinné až do poslední vlny rozvolňování. V současnosti je epidemiologická situace podle Rážové příznivá. Přesto si ministerstvo zdravotnictví chce nechat čas na vyhodnocení, než k takovému kroku svolí. V Česku se totiž v současnosti objevilo několik ohnisek nákazy.

"Vše je možné, i že budeme oproti plánům rozvolňovat další opatření dříve, ale také můžeme zatahovat brzdu. Nicméně sundávání roušek v MHD bude jistě v poslední vlně. Tedy bez nich by mohli nejpravděpodobněji lidé jezdit v hromadné dopravě na začátku léta, tedy začátkem července," uvedla nedávno v rozhovoru pro Právo Rážová.

Podzim bude rozhodující

Mezitímco lidé řeší roušky, vládní kabinet se připravuje na druhou vlnu epidemie, která by měla přijít v období podzimu. Jde zejména o respirační onemocnění jakým je sezónní chřipka, objevují se názory, že by se k ní mohl přidat koronavirus způsobující onemocnění COVID-19. Takový mix by už mohl znamenat velký problém.

"Já si myslím, že k rouškám se po rozvolnění opět vrátíme. V době podzimu z pohledu epidemiologů a infektologů skutečně brání té kapénkových infekcí. Dokáži si představit, že v období epidemie chřipky, kdyby tady opět byl koronavirus, tak roušky by měly být nasazeny," upřesnil pro Život v Česku Adam Vojtěch, který zároveň zdůraznil, že nechce lidi strašit, ale na prvním místě je zdraví občanů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.