Rastislav Maďar: Opatření se měla zavést před několika týdny, bude přibývat těžce nemocných

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2020

Za úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem. Doposud nejvyšší počet prokázaných případů bylo pátečních 796 případů. Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar zhodnotil vážnost situace. "Bude přibývat těžce nemocných," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Současný stav je velmi alarmující a je tak pravděpodobné, že u řady zemí se Česko zařadí na seznam rizikových zemí - bude v červené barvě. Je dost možné, že současný počet nakažených se dotkne ekonomiky. A rozhodně bude přibývat klinických případů.

"Efekt plošného zavedení roušek ve vnitřních prostorách se projeví až za několik týdnů, bylo by proto mnohem lepší použít toto opatření výrazněji už před několika týdny, kdy byla virová nálož v populaci mnohem nižší, ale k tomu nebyla politická vůle. A to i přesto, že hygienické stanice byly místy na hraně vyhoření, což se samozřejmě bude dál jen zhoršovat. A ani to nemuselo být aplikováno na všechny vnitřní prostory, na které se to bude vztahovat teď. Roušky jako preventivní opatření nemají primárně vycházet ze semaforu, roušky mají hlavně pomoci zabránit tomu, aby se barva na semaforu zhoršila a muselo se zasahovat významněji do života společnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar.

"S narůstajícím počtem nakažených bude v dalších týdnech bohužel přibývat i těžce nemocných. Stávající čísla nakažených reflektují to co se odehrávalo koncem srpna. Změnu, kterou způsobil začátek školního roku uvidíme od konce tohoto týdne dál. A to nás sezóna jiných respiračních nákaz bohužel stále ještě jen čeká," dodal epidemiolog Rastislav Maďar.

Nejhorší situace s výskytem koronaviru je podle epidemiologů v Praze. Od středy se opatření proti šíření koronaviru zpřísňují. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.