Reklama:

Řecko a Chorvatsko u Čechů jednoznačně vedou. Přehledně, co vyjde dráž a naopak levně. Promluvily mluvčí CK

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2021

Tropické teploty sice panují i v Česku, ale jsou tací, kterým chybí moře a prosluněné pláže. Cestovní kanceláře evidují největší zájem o oblíbené dovolenkové destinace jako Řecko nebo Chorvatsko. Řada lidí pátrá, jak je to s cenami za potraviny v daných zemích. "U leteckých zájezdů vede jednoznačně Řecko a řecké ostrovy, u autokarových zájezdů a pobytů s vlastní dopravou pochopitelně Chorvatsko. Ceny na místě jsou srovnatelné s cenami v Praze," řekla tisková mluvčí CK Čedok.

Reklama:

Chorvatsko

Pokud lidé zamíří do Chorvatska, mohou počítat většinou s podobnými cenami jako v Česku – s některými výjimkami. Za litr benzínu cestovatelé zaplatí asi 34 korun a u nafty o něco méně, zhruba 32,60. Půllitr tamního piva stojí kolem 34 korun, z dovozu pak 0,33 litru o 14 korun více, jak uvádí portál Etravel. Cigarety jsou za cenu asi 107 korun, láhev běžného vína vyjde v průměru na 143 korun.

Reklama:

Cestování po nejrůznějších místech může vyjít levněji než v Řecku. Nástupní sazba taxi služby se pohybuje kolem 53 korun a za kilometr jízdy si pak řidiči účtují zhruba 21 korun. Jednosměrný lístek na autobus (MHD) stojí kolem 36 korun.

V restauraci tomu je naopak, jídlo je tam o něco dražší. Levnější pokrm lze dostat asi za 196 korun a v dražším podniku vás bude tříchodové menu stát zhruba »pětistovku«. V zemi se platí chorvatskou kunou, což je v přepočtu na české koruny asi 3,45.

Řecko

U Čechů patří mezi velmi populární tento stát ležící v jižní Evropě. Pokud se člověk vydá právě tam, musí počítat se skutečností, že sáhne o něco hlouběji do kapsy. Ceny jsou totiž v průměru trochu vyšší. Například benzín stojí 37,40 za litr, tedy o několik korun více než za kolik ho lze pořídit v Česku. Za litr nafty pak turisté zaplatí 31,50.

Cena půllitru místního piva se drží na 37 korunách, ale třetinka dovozového vyjde už na 53 korun. Láhev vína lze koupit v průměru za 161 korun a cigarety pak kolem 121 korun. Pokud chce někdo navštívit restauraci, je třeba myslet na to, že Řekové jsou zvyklí většinou započítávat spropitné automaticky do celkové ceny jako poplatek za obsluhu nebo třeba nabídku pečiva. V levnějším stravovacím podniku vyjde jídlo zhruba na 261 korun, ale v restauraci střední kategorie už je to za tříchodové menu téměř dvojnásobek – tedy 470 korun.

Lidé, kteří rádi poznávají různá místa a vyráží na výlety, budou pravděpodobně řešit také ceny dopravy. Pokud využijí služeb taxi, za kilometr cesty zaplatí asi 27 korun, nástupní sazba se pak pohybuje kolem 94 korun. Levnější variantou je zakoupení lístku na autobus (MHD), jednosměrný vyjde asi na 38 korun. V Řecku se platí eurem, které se pohybuje v přepočtu asi na 25,86 korunách.

"U leteckých zájezdů vede jednoznačně Řecko a řecké ostrovy, u autokarových zájezdů a pobytů s vlastní dopravou pochopitelně Chorvatsko. Preference českých turistů se u nás nemění, drží se stejně po mnoho let. Ceny na místě jsou srovnatelné s cenami v Praze. V každém případě doba, kdy si Češi hodně věcí nedovolili, nevyužívali služeb restaurací, už je pryč. V destinacích nejsou žádné extrémní finanční výkyvy, opravdu se to drží podobně jako v České republice," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Eva Němečková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

To potvrzuje i tisková mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková. "Řecko je suverénně na prvním místě, míří tam asi 30 % všech našich klientů. V červenci je u nás Chorvatsko na třetím místě, před ním je Bulharsko. Nemáme informace, že by se výrazně zdražovalo. Lidé touží cestovat a v rámci dovolené si více dopřávají – koupí si dražší hotel s kvalitnějšími službami, blíž u moře a podobně. Ceny v destinaci ani hotely se nějak výrazně nezdražovaly," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: