Registrační systém k očkování se od února otevírat nebude. Promluvil bezpečnostní expert

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2021

Registrační systém k očkování proti covidu-19 se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (63) existuje varianta ve vakcínách z Ruska či Číny a odmítat je v situaci, kdy všichni doufají v návrat k normálnímu životu, není ideální cesta.

V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440.000 lidí nad 80 let. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183.000 a z nich zhruba 100.000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se měl systém otevřít původně 1. února. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, kde dostal druhou dávku vakcíny. 

"Tady asi rozhodnutí Andreje Babiše z hlediska objektivních problémů lze jen těžko vyčítat. Nevím, jak ten systém přesně funguje. Po mém soudu, alespoň jak to bylo řečeno, že se člověk registruje, nedostane termín, protože na něj nepřijde řada, ale pak přijde nějaká rezervace, na kterou se jedinec dostaví. Nevím, jak EU podepsala smlouvy s dodavateli jako je Pfizer a dalšími, ale zároveň bych řekl, že odmítat vakcínu jako je Sputnik, jen proto, že je z Ruska, nebo vakcínu z Číny mi nepřijde dobře. Navíc to omezuje jediné zvolené řešení: »lockdown, vakcína a pak se budeme mít dobře«. A nelze se vymlouvat, třeba Maďarsko to podepsalo (Maďarsko podepsalo smlouvu na dodávky ruské vakcíny Sputnik V. - poz.red.). Pokud odmítáme tyto vakcíny, tak to úplně nepůsobí dojmem, že ta vakcína je řešení celého problému, pokud ta varianta tady existuje. Nemyslím si, že čínská nebo ruská medicína je tak špatná jen kvůli tomu, že s těmito zeměmi nemáme ideální vztahy, abychom je odmítali," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert Andor Šándor svůj pohled na situaci.

Česko dostalo zatím kolem 250.000 dávek. Podle premiéra je naočkovaných přes 192.000 lidí. Zhruba čtvrtina dávek tak zatím není spotřebovaná. "Není problém ve schopnosti očkovat, ale problém je naorganizovat to správně. To je odpovědnost jednotlivých očkovacích míst a center, aby si to nějak naorganizovaly, aby to vyšlo na druhou dávku," uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek oznámil, že ČR dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech vakcíny méně. Plat vakcíny a lahviček by mělo dorazit o pětinu méně. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat plánovaný počet naočkovaných, uvedl Blatný. Od dubna by pak měly být podle něj zásilky vyšší, než se původně plánovalo. Firma Pfizer/BioNTech v polovině ledna dočasně dodávky v celé EU omezila kvůli navýšení výrobních kapacit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.