Reklama:

Regulace spotřeby plynu pro české domácnosti. Exministr Miroslav Kalousek popsal bolestivý scénář, který může přinést tuhá zima

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2022

Stanovení maximálních cen energií nebude u domácností v Česku limitováno spotřebou. U malých a středních firem budou v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku o návrhu, který by jim pomohl zavedením cenového stropu do výše 80 procent nejvyšší spotřeby za posledních pět let. V pondělí to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila exministra financí Miroslava Kalouska (61), zda podle něj existuje scénář vztahující se na přídělové hospodaření, pokud by plynu v rámci zimy do Evropy proudilo minimální množství. Nevyloučil ho.

Reklama:

"Domnívám se, že kdyby skutečně došlo k úplnému přerušení toku plynu do EU, tak by ta zima byla překonatelná jenom za pomoci poměrně významné regulace spotřeby. Myslím si, že vláda udělala poměrně hodně k tomu, aby shromáždila nějaké zásoby, nicméně, zvlášť kdyby byla tužší zima, tak si myslím, že by se to bez nějaké regulace neobešlo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený bývalý politik Miroslav Kalousek.

Reklama:

Vláda už dříve oznámila, že maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny stanoví na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu, u plynu na tři koruny za kWh včetně DPH. U malých a středních firem se to má automaticky bez žádostí dotknout těch, kteří mají do 250 zaměstnanců s ročním obratem do 50 milionů eur (asi 1,23 miliardy Kč).

V současnosti se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v reakci na zprávy o únicích plynu z potrubí Nord Stream zvýšila. Klíčový termínový kontrakt na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v úterý v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazoval růst o více než pět procent na 183 eur (zhruba 4500 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Úniky plynu byly zjištěny na potrubí Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Ani jeden z těchto plynovodů sice v současnosti plyn do Evropské unie nedodává, úniky však vyvolaly obavy ohledně bezpečnosti evropské plynové infrastruktury, uvedla agentura Reuters.

Vývoz ruských energií do EU v letošním roce výrazně klesl kvůli diplomatickému napětí vyvolanému únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Západní státy na ruskou agresi zareagovaly sérií tvrdých sankcí, které se týkají firem, celých odvětví i některých významných jednotlivců.

"V tuto chvíli žádný ruský plyn nebereme. V současnosti do ČR proudí plyn převážně norský. Po přerušení dodávek plynu do Nord Streamu 1 klesly zhruba o 40 procent a ČR je v situaci, kdy je zatím schopna to zvládat. Otázka je, zda tomu tak bude celou topnou sezónu, zda skutečně budeme moci relativně ve vysoké míře čerpat plyn, i když jsou ruské kohouty zavřené. Pokud by dodávky nebyly na 60 procentech stavu před uzavřením dodávek plynu z Ruska, ale třeba jen na 40 procentech, případně méně, tak situace bude mnohem kritičtější a vláda by musela přistoupit k nějakému razantnímu přídělovému hospodaření v rámci plynu," uvedl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Před začátkem války na Ukrajině Rusko dodávalo do EU kolem 40 procent unijní spotřeby plynu, v současné době už to je kolem devíti procent. Zastavení Nord Streamu 1 Moskva zdůvodňuje technickými problémy a dopadem západních sankcí, vláda v Berlíně ale tyto důvody neuznává a tvrdí, že Rusko export zastavilo schválně, aby vyvolalo růst cen a potrestalo Evropskou unii za sankce.

"Zatím plyn je, ale být nemusí. Pokud by například Rusko vypnulo tranzitní plynovod, který vede plyn na Slovensko, do Rakouska či Itálie, tak dojde k dalšímu omezení dodávek plynu do EU a jedinou zemí, která má ruský plyn ve stabilizovaných dodávkách, bude Maďarsko, možná Bulharsko, pokud si vyjedná dodávky s Gazpromem, to znamená, že by plyn šel jen černomořskou cestou TurkStreamem, to by vytvořilo další novou poptávku plynu z Norska, či v LNG terminálech, a to by cenu plynu výrazně zvýšilo," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: