Reklama:

Řekl to jednoduše. Vít Rakušan prozradil jméno člověka, který podle něj bude novým premiérem

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2021

Říjnové volby pomalu klepou na dveře a kampaně politických stran a hnutí se tak ocitly v cílové rovince. Podle posledního předvolebního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi, který probíhal mezi 13. a 24. zářím, by volby vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která by obdržela 23 procent. Třetí by byla koalice PirStan (Piráti a Starostové) s 20,5 procenty hlasů. Podle předsedy STAN Víta Rakušana (42) existuje jen jedno jméno, které si umí představit na postu premiéra, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

"Jednoduše bych řekl, že dalším premiérem bude Ivan Bartoš, protože vyhrajeme ve volbách," řekl rozhodně pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan, který věří, že voliči chtějí politickou změnu a tu jim podle něj koalice PirStan nabízí.

Do Sněmovny by se podle průzkumu dostalo i hnutí předsedy Tomia Okamury (49) Svoboda a přímá demokracie (SPD) s počtem 11,5 procent a také komunisté, kterým by voliči dali 5 procent hlasů, které jsou hraniční pro vstup do Sněmovny. Současná koaliční vládní strana ČSSD by pohořela. Do Sněmovny by se ale nedostala ani Přísaha a Trikolóra Svobodní Soukromníci.

Reklama:

Vít Rakušan promluvil i o tom, jak by mohlo vypadat složení nové vlády. "Já doufám a koneckonců poslední průzkum Kantaru to potvrzuje, že tu je velká šance, že vládu sestaví koalice PirSTAN a koalice SPOLU a já doufám, že finální součet hlasů se ještě navýší a my se dostaneme nad koalici SPOLU," prozradil pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN.

Podle předvolebních průzkumů z přelomu srpna a září 2021 mají nejvyšší podporu hnutí ANO stávajícího premiéra Andreje Babiše (67), koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s volebním lídrem Petrem Fialou, koalice Piráti a Starostové (Piráti a STAN) s volebním lídrem Ivanem Bartošem a hnutí SPD, které ve všech průzkumech zaznamenává dostatečnou podporu pro vstup do Sněmovny (5 procent pro jednotlivé strany, resp. 8 procent pro dvoučlenné koalice a 11 procent pro vícečetné koalice). Nižší podporu, podle různých průzkumů nad nebo pod pětiprocentní hranicí, vykazují ČSSD, KSČM a hnutí Přísaha.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: