Řekl to jednoduše. Vít Rakušan prozradil jméno člověka, který podle něj bude novým premiérem

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2021

Říjnové volby pomalu klepou na dveře a kampaně politických stran a hnutí se tak ocitly v cílové rovince. Podle posledního předvolebního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi, který probíhal mezi 13. a 24. zářím, by volby vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která by obdržela 23 procent. Třetí by byla koalice PirStan (Piráti a Starostové) s 20,5 procenty hlasů. Podle předsedy STAN Víta Rakušana (42) existuje jen jedno jméno, které si umí představit na postu premiéra, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

"Jednoduše bych řekl, že dalším premiérem bude Ivan Bartoš, protože vyhrajeme ve volbách," řekl rozhodně pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan, který věří, že voliči chtějí politickou změnu a tu jim podle něj koalice PirStan nabízí.

Do Sněmovny by se podle průzkumu dostalo i hnutí předsedy Tomia Okamury (49) Svoboda a přímá demokracie (SPD) s počtem 11,5 procent a také komunisté, kterým by voliči dali 5 procent hlasů, které jsou hraniční pro vstup do Sněmovny. Současná koaliční vládní strana ČSSD by pohořela. Do Sněmovny by se ale nedostala ani Přísaha a Trikolóra Svobodní Soukromníci.

Vít Rakušan promluvil i o tom, jak by mohlo vypadat složení nové vlády. "Já doufám a koneckonců poslední průzkum Kantaru to potvrzuje, že tu je velká šance, že vládu sestaví koalice PirSTAN a koalice SPOLU a já doufám, že finální součet hlasů se ještě navýší a my se dostaneme nad koalici SPOLU," prozradil pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN.

Podle předvolebních průzkumů z přelomu srpna a září 2021 mají nejvyšší podporu hnutí ANO stávajícího premiéra Andreje Babiše (67), koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s volebním lídrem Petrem Fialou, koalice Piráti a Starostové (Piráti a STAN) s volebním lídrem Ivanem Bartošem a hnutí SPD, které ve všech průzkumech zaznamenává dostatečnou podporu pro vstup do Sněmovny (5 procent pro jednotlivé strany, resp. 8 procent pro dvoučlenné koalice a 11 procent pro vícečetné koalice). Nižší podporu, podle různých průzkumů nad nebo pod pětiprocentní hranicí, vykazují ČSSD, KSČM a hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.