Reprodukční číslo je dál nad hodnotou jedna, v neděli přibylo 103 nakažených

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 9. 8. 2021

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se v Česku druhý den drží nad hodnotou jedna znamenající zrychlování epidemie koronaviru. Nyní takzvané číslo R činí 1,06, den předtím bylo 1,02 a předchozích 20 dní zůstávalo pod jedna. V neděli testy odhalily 103 případů nemoci covid-19, to je o 26 víc než před týdnem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou třetí den po sobě. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Minimální časovou jednotkou, v níž jde vysledovat změnu trendu, je sedm dní, upozornili opakovaně odborníci z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Počet lidí, kteří musí být hospitalizovaní, se v poslední době výrazně nemění, pohybuje se kolem padesátky. V neděli vyžadovalo nemocniční péči 48 nakažených covidem, z toho 11 jich bylo ve vážném stavu.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, je třetí den na hodnotě 11. Z regionů zůstává nejhorší situace v Praze, kde připadá na 100.000 obyvatel 23 případů za poslední týden, následují Plzeňský a Olomoucký kraj se 14 nakaženými a Středočeský, který má 13 případů. Naopak nejnižší incidenční číslo je ve Zlínském a Karlovarském kraji, kde evidují v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel čtyři pozitivně testované. Z okresů je na tom momentálně nejhůř Olomoucko, kde je incidenční číslo bezmála 25. Naopak okresy Český Krumlov, Kroměříž nebo Jeseník za uplynulý týden nehlásí žádný případ koronaviru.

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, eviduje ministerstvo zdravotnictví 1,675 milionu případů nákazy. Naprostá většina lidí se z nemoci vyléčila a 30.363 lidí s onemocněním covid-19 dosud zemřelo. Za víkend podle aktuálních údajů zatím nikdo s nákazou nezemřel, minulý týden tři; údaje se ale ještě mohou zpětně navýšit.

Proti covidu se v neděli nechalo naočkovat 17.950 lidí, což je téměř o 3400 méně než před týdnem. Ke konci uplynulého víkendu zdravotníci v Česku aplikovali přesně 10,672.379 dávek vakcíny, ukončené očkování má v zemi víc než pět milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.