Rizikové skóre PES stouplo na 89 bodů, zůstává v nejhorším stupni

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: MZCR.cz
Publikováno: 5. 1. 2021

Rizikový index protiepidemického systému PES k dnešku stoupl na 89 bodů, sedmý den zůstává v nejpřísnějším, pátém stupni pohotovosti. Důvodem zhoršení celostátního skóre o čtyři body je rychlejší šíření nákazy mezi seniory. Zvýšil se i další ukazatel výpočtu indexu, a to počet nových případů nemoci covid-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Zjednodušené reprodukční číslo se mírně snížilo z 1,31 na téměř 1,28 a pozitivita testů za poslední týden stagnuje. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V nejvyšším stupni jsou dál všechny kraje, nejhorší je nyní situace v Pardubickém kraji, kde se hodnota PES zvýšila na 94 bodů. O dvacet bodů nižší index mají v Plzeňském a Jihočeském kraji, což znamená na spodní hranici pátého stupně.

Podle dat ministerstva zdravotnictví se počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel k dnešnímu dni zvýšil o 46 na 1160. Skóre PES se zhoršilo kvůli šíření nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100.000 obyvatel 991 nově nakažených, o 50 víc než předchozí den. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo zhruba na 1,28. Podíl pozitivních testů na nový koronavirus za posledních sedm dní zůstává na hodnotě asi 44,5 procenta.

V Česku se od konce roku znovu výrazně zhoršuje epidemická situace, mnoho nemocnic čelí náporu nových pacientů s covidem. Opatření v zemi odpovídají pátému stupni podle rozhodnutí vlády od neděle 27. prosince, a to minimálně do 10. ledna. Jsou zavřeny obchody s výjimkou prodejen se základním sortimentem, restaurace, hotely, bazény, vnitřní sportoviště i skiareály, muzea, galerie, knihovny či památky, na veřejných místech se mohou scházet maximálně dva lidé, od 21:00 platí zákaz nočního vycházení. Index PES se v nejhorším stupni, který je v rozmezí od 76 do sta bodů, drží od 30. prosince, tedy sedm dní po sobě. Dosud nejvyšší hodnotu - 90 bodů - měl první tři dny letošního roku.

Ministerstvo dnes oznámí nový způsob výpočtu indexu PES, podle něhož se mají v Česku řídit opatření proti šíření viru. Má zohlednit i počet hospitalizovaných pacientů s covidem. Metodika se bude měnit také kvůli antigennímu testování, které zkresluje celkovou pozitivitu provedených testů. Upraví se zřejmě i tabulka restrikcí rozdělená do pěti stupňů pohotovosti. Některé aktivity, které jsou v některých stupních nyní zakázané, by za určitých okolností byly povolené. Jednou z podmínek by mohl být negativní antigenní test.

Rizikové skóre PES k dnešnímu dni v jednotlivých krajích:

KrajSkóre PESStupeň pohotovosti
Jihočeský765
Plzeňský765
Praha805
Jihomoravský815
Karlovarský815
Olomoucký855
Ústecký855
Královéhradecký895
Liberecký895
Moravskoslezský895
Středočeský895
Vysočina895
Zlínský895
Pardubický945
ČR895

zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.