Rizikových zemí přibývá. Do některých už není bezpečné cestovat. Řeší se i uznávání vakcín, říká mluvčí ministerstva zahraničí
Cestování nebylo tématem pouze letních prázdnin. Právě na podzim, kdy se v Česku ochlazuje a začíná panovat sychravé počasí, se řada Čechů vydává za teplem. Stále však trvají omezení související s pandemií koronaviru ve světě – zorientovat se v tom pomáhá tzv. mapa cestovatele. "Pracuje na tom koordinační skupina tří ministerstev, jmenovitě zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Aktuálně se diskutuje o obnovení letů z Ruska, řeší se třeba i uznávání vakcín při cestování přes hranice a podobně," uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.
Období podzimu je pro některé Čechy důvodem k tomu, aby vycestovali a užili si ještě poslední prosluněné dny na pláži u moře či v jiné destinaci. Mapa cestovatele je pomůckou ministerstva zahraničních věcí, která rozděluje země do pěti barevných kategorií podle míry rizika nákazy koronavirem.
Aktuálně se v »bezpečné« zelené skupině, která signalizuje nízké riziko infekce, nachází Polsko, Kanada, Austrálie nebo třeba Hongkong. Tam by měl postačit pouze negativní test na covid-19 a příjezdový formulář.
Střední riziko nákazy už pak hrozí v trojici skandinávských zemí - v Dánsku, Finsku a Švédsku stejně tak jako ve Francii, v Maďarsku, Itálii, na Maltě, v Monaku, Nizozemsku, Portugalsku či Španělsku. Do o stupeň horší červené kategorie se dostala Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Německo, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko nebo Švýcarsko. Tyto země byly shledány jako vysoce rizikové.
Velmi rizikové z hlediska koronaviru je pak cestování do Běloruska, Brazílie, Egypta, Dominikánské republiky, Japonska, Kolumbie, na Kostariku, Kubu, Maledivy, do Maroka, Mexika, Ruska, Thajska, Tuniska, Turecka, na Ukrajinu nebo do Velká Británie - Česká republika je zařadila do tmavě červené barvy.
"Pracuje na tom koordinační skupina tří ministerstev – zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Teď se například diskutuje o obnovení letů z Ruska, takže i v této skupině se řeší třeba uznávání vakcín při cestování přes hranice a podobně. Nicméně v tomto ohledu je vždy určující stanovisko ministerstva zdravotnictví, potažmo hygieny, která pod něj spadá. Platí, že již zmíněná koordinační skupina vše řídí a rozhoduje, ale hlavní slovo má většinou z těch hygienických nároků a ohledů právě ministerstvo zdravotnictví," vyjádřila se tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.