Rok od tragické střelby v nemocnici v Ostravě. Adam Vojtěch popsal atmosféru, ze které mrazí

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2020

Minulý rok touto dobou adventní pohodu narušil vyšinutý střelec Ctirad Vitásek (†42) vraždou sedmi lidí ve Fakultní nemocnici Ostrava. Ke střelbě došlo přesně 10. prosince 2019 kolem 7:15. Do čekárny traumatologie vstoupil muž s pistolí, který bez varování, zblízka a v rychlém sledu zasáhl 9 pacientů, z nichž chladnokrevný útok přežili jen dva. "Přál bych si, aby se taková tragická událost už nikdy neopakovala," ohlédl se za tragédií pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Policie v srpnu ukončila vyšetřování a případ odložila. Nebylo totiž koho stíhat. Vrah spáchal sebevraždu. Tehdy případ otřásl veřejnost, ale i politiky. Mezi nimi i někdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který okamžitě reagoval na situaci návratem ze zahraničí.

"Pamatuji si to velmi dobře. Tehdy jsem byl na pracovní cestě v zahraničí v Saudské Arábii a poté, co jsem se tu tragickou zprávu telefonicky dozvěděl, tak jsem se narychlo ten den vracel zpět do Ostravy. Byla to situace, kterou nikdo do té doby ve zdravotnictví nezažil. Šlo o velkou tragédii, která zasáhla nejenom samotnou nemocnici, ale i všechny zdravotníky, protože si všichni uvědomili, že toto se mohlo stát všude jinde. Stalo se to bohužel v Ostravě a myslím si, že na to nikdo nezapomene a přál bych si, aby se taková tragická událost už nikdy neopakovala. Když jsem přijel k nemocnici, tak jsem vnímal tu smutnou a ponurou atmosféru," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr Adam Vojtěch.

Stavební technik Ctirad Vitásek, který pocházel z Jilešovic na Opavsku, byl člověkem, o němž jeho kolegové i sousedé mluvili jako o bezproblémovém muži, navíc sportovně založeném. Proto nikdo nechápal, že spáchal tak brutální čin.

Zásadní zlom ve Vitáskově životě přišel zhruba v polovině roku 2019. "Tehdy se mu přihodil úraz. Nebyl vážný, ale začal se po něm zajímat, v jakém stavu je jeho tělo,“ uvedl před časem dozorující státní zástupce David Bartoš.

Vrah se z nepochopitelného důvodu začal domnívat, že onemocněl rakovinou. Kromě toho, že se o nemoc začal zajímat pomocí internetu, podstoupil několik vyšetření s negativním nálezem. I přesto jeho přesvědčení o chorobě neustalo a začal podezírat lékaře a vinit je z nedostatečné péče. To způsobilo a posílilo jeho utkvělé domněnky a v kombinaci s nespavostí začal mít divoké myšlenky, které zapříčinily smrt sedmi lidí.

Zajímavostí v případu je, že než šel Vitásek vraždit do ostravské nemocnice, předtím vyhledával různé informace na internetu. Policie uvedla, že nejčastější klíčová slova v jeho počítači byla: Zbraně, masové vraždy, plán vraždy, společná sebevražda, zastřelil doktora, zastřelím šest lidí, chci zabíjet, nejméně bolestivá sebevražda, masová vražda a jiné.

Po masakru v nemocnici utekl z budovy a bylo po něm vyhlášeno pátrání. Nakonec o jeho pohybu informovala policii jeho matka, které se přišel svěřit. Tehdy jí řekl, co spáchal a že si vezme život. Vitásek následně svým vozem přijel k chatové oblasti v Děhylově, kde spáchal sebevraždu střelnou zbraní.

Oběti útoku Ctirada Vitáska
Eva S. (†68) – dětská sestra
Dana Telnarová (†64) – zdravotnice
Simona D. (†51)
Oskar Janiak (†28) 
Petr Lang (†49) – příslušník Vězeňské služby České republiky
Petr Šorm (†39) – příslušník Vězeňské služby České republiky
Robert P. (†46) – bývalý příslušník Vězeňské služby České republiky 

Podle počtu obětí je tento útok druhým nejhorším v dějinách České republiky, po střelbě v Uherském Brodě v roce 2015.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.