Roman Prymula: Druhá vlna může přijít v krátké době. Podzimu se obávat musí každý soudný člověk

Roman Prymula - ministr zdravotnictví
Roman Prymula – ministr zdravotnictví
Foto: Archiv vlada.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2020

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula má v otázce vysokého počtu nakažených jasno. I když jde stále o lokální ohniska, situace je čím dál vážnější. A mohla by být předzvěstí druhé vlny. Uznávaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz prozradil, jak vidí aktuálně celkový stav ohledně šíření nebezpečné nákazy.

Pokud jde o druhou vlnu, Prymula je přesvědčen, že může být lidově řečeno za dveřmi. "Jsou země, kde už druhá vlna je. U nás zatím nic takového není, ale pokud by došlo k tomu, že by se data, která tady jsou, zhoršila, což se může stát v poměrně krátké době a musíme být poměrně obezřetní, tak by tady druhá vlna mohla být," má jasno uznávaný epidemiolog, který nepopírá, že celkově je v Evropě situace alarmující.

"Dochází ke zhoršení situace po celé Evropě, to je kombinace rozvolnění a také toho, že dochází k větší migraci lidí," upřesnil.

Obavy z podzimu

Pokud jde o nadcházející podzim, situace může být skutečně vážná. Může totiž dojít k jakémusi mixu respiračních onemocnění. Pokud se ke koronaviru přidá chřipka, situace nebude pro nikoho lehká.

"Podzimu se obávat musíme. Každý soudný musí uznat, že pokud dojde ke kombinaci chřipkového onemocnění a COVIDU-19, tak diagnosticky nastane problém. Bude se muset k tomu přistupovat racionálně," zdůraznil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zdravotnictví zaspalo

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro lidi, kteří se ještě chystají na dovolenou do zahraničí. Obsahuje třeba to, že by se měli vyhýbat místům, kde je vyšší koncentrace lidí. Konkrétně: »Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách (bary, restaurace, noční podniky atd.) a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu.«

Sám Prymula byl z takového kroku mírně překvapený. Nikoliv proto, že by šlo o špatné doporučení, ale protože si ministerstvo zdravotnictví vzpomnělo celkem pozdě.

"Myslím si, že to přichází poměrně pozdě, protože prázdniny se blíží k závěru. Takové doporučení mělo být před dovolenými. Na druhou stranu jde poměrně o obecná doporučení. Další věc je, že když jedu na dovolenou, tak se tam chci bavit, lidé by proto měli volit nějaké alternativní možnosti ve smyslu, že když cestuji s nějakou skupinkou, jsem s ní a nemusím chodit do nočních klubů, což je tikající bomba pro všechny," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.