Roman Prymula o mutaci delta: Čísla ukazují, že by mohlo jít o počátek exponenciálního šíření

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2021

Lidé, kteří neprodělali covid-19 v posledním půl roce nebo nemají dokončené očkování, musí ode dneška při návratu ze zahraniční dovolené v zaměstnání předložit negativní test. Podle aktuálního mimořádného opatření je bez něj nesmí zaměstnavatel pustit na pracoviště, pokud přijedou ze zemí s vysokou mírou rizika podle mapy cestovatele zveřejňované ministerstvem zahraničních věcí. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) to vypadá, že nová varianta viru nabírá na síle. "Mohlo by jít o počátek exponenciálního šíření," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle aktuálně platných mimořádných opatření je povinné prokázat bezinfekčnost například při vstupu na hromadné akce v kultuře či sportu, také například při návštěvě divadla nebo využití některých služeb jako jsou ubytování, bazény, kadeřnictví nebo wellness. Prokázat se jí při kontrole by lidé měli také při návštěvě restaurace, provozovatelé ale certifikáty kontrolovat nemusí. Podle ministra Vojtěcha se však uvažuje o změně.

Mutace delta trápí odborníky, kteří varují před jejím nástupem. A to zejména z důvodu vyšší infekčnosti. "Osobně si myslím, že delta mutace nabrala na síle. Nárůsty jsou poměrně vysoké a vidíme setrvalý stav z hlediska nárůstů. Čtvrteční čísla skutečně ukazují, že by mohlo jít o počátek exponenciálního šíření, to znamená, že musíme být obezřetní, abychom se nedostali do problémů, jako tomu bylo dříve," upřesnil svůj pohled na současný stav epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Řada odborníků již několik týdnů varuje před možným nástupem významně infekčnější delta mutace. V Česku ve středu přibylo 279 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to více než dvojnásobek. Podle epidemiologa Rastislava Maďara nová varianta viru, jejíž reprodukční číslo je 8, je riziková zejména pro lidi, kteří nejsou očkovaní. "Varianta delta představuje riziko pro všechny neimunní," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Pravidla pro návraty z dovolené se v posledních týdnech často měnila. Původně ministr Adam Vojtěch (za ANO) avizoval, že negativní test budou muset v zaměstnání po dovolené předložit i lidé, kteří budou pobývat jen v ČR. Vláda potom povinnost schválila jen pro dovolené v zahraničí.

Virus SARS-CoV-2 se dál mění a nabírá nové mutace. Stalo se to také v případě omikronu, kt...

Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví opatření upravilo tak, že plně očkovaní lidé se testu ani karanténě nebudou muset podrobit, ať se vrátí z kterékoliv země. Všichni cestovatelé ale musí před návratem vyplnit příjezdový formulář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.