Roman Prymula promluvil o otevření kadeřnictví a restaurací. Mělo by se nasadit testování, říká

Kadeřnictví – Ilustrační snímek
Kadeřnictví – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Hrozivou epidemickou křivku se podařilo zlomit a všechny zásadní ukazatele značí pozitivní vývoj. Česká republika je na začátku rozvolňovacího procesu. Pokud půjde vše dobře, v průběhu května se otevřou služby a možná za přísných podmínek i restaurace. Uznávaný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57) v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že musí jít o bezpečný proces. "Je jasné, že by tam měla být nastavena opatření a pravidla, která limitují přenos uvnitř budov, včetně testování," uvedl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie koronaviru v České republice začíná brzdit. Reprodukční číslo se drží pod klíčovou hodnotou jedna. K 19. dubnu bylo v nemocnicích hospitalizováno 3913 pacientů s nemocí covid-19. Denní nárůsty nakažených jsou v hodnotách, které Česko naposledy zažilo v září. To je fáze, kdy vláda ve spolupráci s odborníky může uvažovat o dalším rozvolnění.

Přibližně za týden se bude vyhodnocovat, zda Česko zvládlo návrat žáků do škol. Dosavadní data jsou ale přívětivá, u malých školáků se zatím nepotvrdilo, že by byli sužováni výraznou virovou náloží.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger uvedl, že po 26. dubnu by za přísných podmínek mohlo dojít k uvolnění opatření, které omezují sportovní aktivity. Opatrný výhled, kdy se otevřou služby a restaurace, zatím hovoří o přelomu května a června.

"Určovat přesné datum otevření restaurací a dalších služeb je v tuto chvíli poměrně spekulativní. Osobně si myslím, že k náběhu těchto služeb dojde někdy v průběhu měsíce května," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula. Co se týče restaurací, kaváren či barů, tak se počítá s tím, že v první řadě by byly otevřeny venkovní prostory, jako jsou zahrádky a terasy.

Roman Prymula také popsal, jak by z jeho pohledu mělo vypadat otevírání vnitřních prostor. "Musíme si uvědomit, že řada aktivit probíhá stínově již v současné době. Například řada kadeřníků poskytuje své služby v domácích podmínkách, takže ta opatření by měla reflektovat realitu. Je jasné, že by tam měla být nastavena opatření a pravidla, která limitují přenos uvnitř budov, včetně testování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Právě testování vzbuzuje u veřejnosti rozporuplné reakce. Řada lidí si neumí představit, že by vydávali peníze za testy, aby mohli jít ke kadeřnici nebo na oběd do restaurace. Testy ale v tu chvíli budou tak masivně používané, že by měla klesnout i jejich cena.

Od 3. května se restartují služby, kde se potkávají dva lidé - tedy klient a vykonavatel s...

"Platí, že když když se budou testy masivněji užívat, že by měla cena jít dolů. Už nyní dramaticky začínají klesat ceny PCR, takže si myslím, že jsme schopní se dostat na nepoměrně nižší hladiny, než tomu bylo na počátku tohoto procesu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.