Roman Šmucler popsal jednoduchý vzorec, od kterého se odráží to, zda v roce 2023 silně stoupne nezaměstnanost v ČR

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2022

Červencový nárůst nezaměstnanosti je tradičním sezonním výkyvem, podle některých analytiků k němu mohla již přispět i rostoucí inflace, která nutí firmy šetřit. Výrazný nárůst nezaměstnanosti přes čtyři procenta ale letos nečekají. Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta, oznámil na začátku týdne Úřad práce ČR. Jak to bude ohledně roku 2023 s nezaměstnaností se redakce dotázala politického komentátora, lékaře a prezidenta České lékařské komory Romana Šmuclera (53), který jednoduchou cestou popsal, na čem bude významně záležet.

"Trh práce v červenci odhalil jak běžné sezonní trendy, tak mírný propad poptávky po pracovní síle," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Počet nezaměstnaných stoupl proti červnu o 10.000, což podle něj odráží hlavně ukončování sezonních prací. "Menší část zvýšení nezaměstnanosti lze připsat registracím čerstvých absolventů škol, také v souladu se sezonními trendy. Kde se ale letošní vývoj začal mírně lišit, je ve schopnosti trhu práce nezaměstnané absorbovat. Získat nové zaměstnání se zdá být proti loňsku obtížnější, protože nabídka klesla," poznamenal.

Nárůst nezaměstnanosti si podle analytika Deloitte Václava Frančeho asi nelze vysvětlit jinak než, že firmy začínají propouštět pod tlakem vysokých cen energií.

"Letos by mohlo dojít i k citelnému nárůstu nezaměstnanosti, obzvláště pokud by došlo k zastavení toku ruského plynu do Evropy. Letošek by tak mohl představoval zlom, kdy z trhu práce vymizí permanentní nedostatek pracovníků a z toho vyplývající inflační tlaky," uvedl.

S tím souhlasí i Roman Šmucler. "Jak to bude s nezaměstnaností v dalším roce, to nikdo přesně neví. Zajímavé na tom totiž je, že současná krize je tak atypická, že se to velmi špatně odhaduje. Podstatná věc je zejména ta, že vše bude záležet na tom, za se ČR dokáže domluvit na dodávkách plynu, nebo ne. Pokud by k domluvě došlo, tak by se nic dramatického dít nemělo, v opačném případě, pokud by došlo k zastavení průmyslu, tak z logiky věci musí stoupnout nezaměstnanost. Takto je to je to jednoduché. Je celkem i pravděpodobné, že v dalším roce nezaměstnanost mírně může stoupnout z hlediska toho, i kdyby plyn proudil, protože náklady na energie budou pro řadu firem cenově vyšší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politický komentátor a šéf stomatologů Roman Šmucler.

Růst červencové míry nezaměstnanosti ovlivnila především inflace, řekl generální ředitel personální agentury Randstad Jacek Kowalak. Podniky jsou podle něj z důvodu zdražování nuceny šetřit, přehodnocovat investice a omezit nábor na místa, která nutně nepotřebují. "Šetří i potenciální zákazníci, méně utrácejí za zbytné služby a zboží. Některé firmy budou v budoucnu dokonce nuceny počet zaměstnanců zredukovat," sdělil.

Naopak analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil český pracovní trh považuje nadále za silně utažený, přičemž jej významně nerozhodilo ani citelné množství uprchlíků z Ukrajiny. "Situace se ovšem může začít měnit na podzim, kdy se zpracovatelský sektor bude ocitat pod tlakem enormně drahých energií. Ty budou omezovat nejen rentabilitu výroby v tuzemsku, ale i v Německu. A zatímco dosud české firmy ani v momentech výpadků výrobních vstupů k propouštění nesahaly s vědomím, že v případě zlepšení situace by lidi je jen těžko nabírali nazpět, podzimní měsíce toto odhodlání vystaví těžké zkoušce," uvedl.

Analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš pro celý letošní rok předpokládá, že se nezaměstnanost udrží v průměru na červencových 3,3 procenta. Na podzim by podle něj sezonní vlivy, tedy například větší poptávka v zemědělství, mohly přispět k mírnému snížení pod tuto úroveň, na přelomu roku by naopak nezaměstnanost mohla mířit blíže ke čtyřem procentům. Přesto i v roce 2023 očekává podíl nezaměstnaných v průměru na 3,6 procenta, výhledově v dalších letech pak s ekonomickým oživením bude nezaměstnanost dále klesat, dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.