Roman Šmucler popsal vývoj konfliktu na Ukrajině a pak řekl: To, že nám ukáží v televizi záběry z Ukrajiny, nám účty za plyn a elektřinu nezaplatí

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 7. 2022

Rusko-ukrajinský konflikt na východě Evropy ani po téměř pěti měsících bojů stále nevede k tomu, že by došlo mezi oběma stranami k nějakému posunu ohledně příměří. Naopak ukrajinské síly se pravděpodobně připravují zahájit, anebo již v sobotu zahájily protiofenzívu v Chersonské oblasti. Ale informace z otevřených zdrojů ohledně ukrajinského postupu a tempa operace budou omezené a budou zaostávat za událostmi, uvedl americký Institut pro studium války ve své pravidelné analýze dění na bojišti. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a šéfa České stomatologické komory Romana Šmuclera (53), kdy podle něj ke složení zbraní dojde, případně jak se konflikt bude podle něj vyvíjet. Z jeho slov vyplynulo, že česká populace má sama svých starostí nad hlavu, a to zejména ekonomických.

Chersonské oblasti, která na jihu Ukrajiny sousedí s Krymem, anektovaným Ruskem na jaře 2014, se ruské síly zmocnily hned na začátku invaze z 24. února. ISW upozornil, že poradce ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň v sobotu uvedl, že ukrajinské síly v sobotu dobyly blíže neupřesněný počet osad v Chersonské oblasti, ale vyzval civilisty, aby zachovali mlčení o postupu protiofenzívy, dokud ukrajinské úřady nevydají oficiální prohlášen.

Také nejmenovaný vysoce postavený představitel amerického ministerstva obrany podle reportéra Jacka Detsche v pátek informoval o tom, že ukrajinské síly osvobodily »část Ruskem okupovaných vesnic« v Chersonské oblasti během posledního týdne. To naznačuje, že ukrajinské síly dosáhly blíže neupřesněného postupu.

Pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na současné dění na východě Evropy popsal Roman Šmucler. "Konflikt přešel tam, kam měl dojít a o čem mluvil Henry Kissinger. Nikdo tomu před řadou měsíců nechtěl věřit, tedy že pravděpodobně na této linii dojdou oběma stranám síly. A buď válka bude bez dohody pokračovat dál a dál a bude záležet na tom, kdo do toho dá kolik zbraní, jak Rusové i Západ. Jestli se to slavnostně ukončí nějakým příměřím, to nevíme, může to být i tak, že příměří nebude, ale vidíme, že obě armády stojí už dlouho na jednom místě, ale evidentně se to tam nehýbe celé měsíce. Pro nás je zásadní otázka, že máme vlastních starostí dost a zda je chceme řešit. Namátkově vezmu zálohy na plyn, elektřinu, tím se musíme zabývat. To, že nám ukáží v televizi záběry z Ukrajiny, nám účty nezaplatí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

ISW připomněl, že mezi frontou a samým městem Cherson se rozkládá venkov, sestávající hlavně z malých osad. Je málo pravděpodobné, že z takových míst budou podávány zprávy o pohybech sil a střetnutích. Může proto docházet ke změnám v ovládání tohoto území, aniž by se to objevilo ve zprávách v otevřených zdrojích. Navíc ruské úřady nemají důvod, aby informovaly, že Ukrajinci dosahují územních zisků.

Informační dynamika, která umožňovala podávat s relativně malým zpožděním zprávy o ruských ofenzívách, je v této situaci obrácená, usoudil ISW a dodal, že v rámci těchto omezení bude podle svých schopností informovat o postupu ukrajinského protiútoku.

Ruská vojska v Donbasu na východě Ukrainy pokračovala v omezených útocích severozápadně od Slovjansku, východně od Siverska a jižně od Bachmutu. Údaje od NASA za období od 15. až 23. července ukazuje stabilně menší počet ostřelování podél celé frontové linie v Donbasu. To podle expertů ISW svědčí o tom, že americké raketomety HIMARS, dodané Ukrajincům, brání v nasazení ruského dělostřelectva.

Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov se vyjádřil, že výsledky ukrajinské protiofenzívy v Chersonské oblasti lze očekávat od srpna, poznamenal list Ukrajinska pravda k analýze ISW.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že ukrajinské jednotky se "krok za krokem" dostávají do Chersonské oblasti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.