Romanu Šmuclerovi po druhé dávce vakcíny částečně ochrnul obličej. Odborník mi radil, ať na ni nechodím, přiznává

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2021

Je známo, že očkování obecně, nikoliv pouze to proti nemoci covid-19, mohou provázet vedlejší účinky. Mezi ty nejprobíranější aktuálně patří krevní sraženiny. Uznávaný lékař Roman Šmucler (51) se ovšem setkal s jiným problémem. Na sociální síti informoval, že po druhé dávce vakcíny mu částečně ochrnul obličej. Očkování přitom podstoupil i přes nedoporučení odborníka. "Já jsem asi takový klasický případ dobře poučeného pacienta, který se přesto rozhodl na to jít," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Roman Šmucler se na sociálních sítích se svými sledujícími podělil o nepříjemnou zkušenost, kterou zažil po druhé dávce očkování. O možných rizicích byl informován a tak tušil, že se s setká s tím, co nakonec opravdu přišlo - napůl mu ochrnul obličej. I přesto je nadále příznivcem indikovaného očkování a tvrdí, že lidé musí být s případnými riziky před vakcinací obeznámeni.

"Já jsem věděl, že to asi může přijít, protože jsem měl už kdysi parézu a je známá věc, že u takových lidí je to riziko větší a je důležité jim to říct. Dokonce jsem se radil s asi největším odborníkem na očkování v Čechách a ten mi řekl, abych na něj nechodil, že riziko parézy je pro mě větší problém, než riziko covidu. Já jsem asi takový klasický případ dobře poučeného pacienta, který se přesto rozhodl na to jít, protože jsem lékař. Když se to objevilo, byl jsem už trochu nachystaný a ještě jsem si v USA zkontroloval, jestli léčbu dělám dobře. Rychle jsem ji zavedl a trvalo to jen krátký čas. Může to být náhoda, nebo z očkování, ale já si myslím, že to bylo spíš z očkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který je už v pořádku.

Dosud se v souvislosti s vakcínou proti covidu-19 hovořilo především o riziku krevních sraženin. S těmi se vyskytly potíže u lidí, kteří byli očkováni vakcínami firem AstraZeneca či Johnson & Johnson. Prezident České stomatologické komory má za to, že vedlejší účinek, který postihl jeho osobu, není ničím běžným.

"Je to vzácné, není to důvod přestat očkovat, ale já si myslím, že je potřeba s lidmi mluvit o věcech, které se dějí, vyvolá to větší důvěru. Úplně nerozumím tomu, jak může někdo, kdo není specialista na očkování, říct, že se mají očkovat těhotné ženy, na kterých se zatím nedělala studie. Já jako doktor si to nedovedu představit, těhotnou ženu bychom očkovali, kdyby to bylo schválené a zároveň bychom jí stejně řekli, že nepřebíráme odpovědnost za to, že třeba potratí. Nikdo nevíme, jestli potratí nebo jestli se narodí zdravé dítě. U spousty jiných léků se snažíme těhotným vyhnout a když žena řekne, že přes všechno chce být očkovaná a podepíše to, tak je to dobře. Ale nelze říct, že se nic neděje, ať se nikdo na nic neptá. Tak se to dělat nedá," vysvětlil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Romana Šmuclera by do očkování lidé měli jít za předpokladu, že jsou plně informovaní o rizicích. Ta jsou u každého jiná. "Musíte vážit rizika a lidé musí také uvážit, jak velké riziko jim hrozí. Já nerozumím tomu, proč se u nás masivně očkovali lidé, kteří už měli covid a mezitím starší lidé umírali bez očkování. Od samého začátku bych osoby s vysokými hladinami protilátek odložil. Je otázka, zda to něco přinese a další věc je, že se mohla zachránit spousta lidí," doplnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.