Roušky a lockdowny oslabily lidem imunitu. Obavy panují z chřipky. Šéf ČLK Milan Kubek odhadl, kdy se ochrany úst a nosu lidé zbaví

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2021

Nošení roušek a lockdowny kvůli epidemii covidu-19 lidem oslabily imunitu proti ostatním respiračním infekcím, nesetkávali se s nimi tak často jako dříve. Letos se prakticky neprojevila chřipková epidemie, není ale jasné, jak bude vypadat příští rok. Odborníci radí, aby se nechali očkovat proti chřipce už lidé nad 50 let, malé děti nebo těhotné ženy. Uvedli to dnes na tiskové konferenci k očkování proti chřipce odborníci. Otázkou, která rezonuje společností je, kdy se lidé v České republice zbaví ochrany nosu a úst. Podle prezidenta České lékařské komory to letos nebude, ale o jaře nadcházejícího roku se dá podle něj o tom uvažovat.

"Těžko říct, bude záležet, jak bude probíhat očkování proti covidu. Myslím si, že tento problém, tím myslím covid, tady bude ještě probíhat několik let. S respirátory budeme ještě nějakou dobu trávit," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK Milan Kubek.

"Už zhruba dva týdny zaznamenávají lékaři vyšší počet akutních respiračních infekcí právě v souvislosti s nošením respirátorů. Nemocnost je vyšší než v posledních pěti nebo šesti sezónách. Ale dá se ještě hovořit o běžné nemocnosti," řekl na dotaz ČTK vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Za hlavní důvody považuje návrat dětí do škol a chladnější počasí se začínajícím podzimem. Za extrémní nárůst označil současnou situaci ve své ordinaci praktický lékař pro dospělé Michal Holásek. U dětí podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové hraje roli i fakt, že rodiče je raději nechávají doma z obavy, aby nešlo o nákazu covidem-19. V běžných letech by podle ní takto nachlazené děti poslaly normálně do školy.

Podle prezidenta České lékařské komory se v případě odložení respirátorů může jevit jako nejbližší termín na jaře příštího roku. "Pokud jde o váš dotaz, kdy je sundáme, tak si myslím, že to bude na jaře. Někdy v dubnu, květnu by se mohlo rozvolňovat, ale otázka je, zda to bude trvalé či se k tomu na podzim třeba vrátíme," odhadl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Po letošním poklesu případů v době chřipkové epidemie o 95 procent proti předchozí sezónně není podle odborníků snadné předvídat, jaká epidemie dorazí příští rok. "Rozhodně není jasné, jak moc bude původce covidu cirkulovat v následující sezóně a jaký dopad bude mít na cirkulaci dalších agens (příčin nemoci, pozn. red.)," dodal Kynčl. V letech před příchodem epidemie covidu-19 se obvykle nakazilo pět až deset procent dospělých a zhruba čtvrtina dětí.

Očkovat se proti chřipce je podle odborníků nejvhodnější v říjnu nebo listopadu. Doporučují ho lidem nad 50 let, výrazně pak seniorům a chronicky nemocným, například s cukrovkou, nemocí srdce či cév, ledvin nebo jater. Ti mají zhruba 400krát vyšší riziko komplikací chřipky.

Odhaduje se, že ročně chřipce podlehne asi 2000 Čechů. Přesná čísla o počtech nakažených a úmrtích, jako v případě covidu-19, nejsou, protože se na chřipku nevyšetřují všichni lidé s příznaky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.