Roušky a respirátory by měly být na dobrovolnosti. V současnosti je to politická otázka, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2021

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech nadále platí, že jsou povinné respirátory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) minulý týden uvedl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, prozatím nechce vládě navrhnout. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat. Podle lékaře Romana Šmuclera (51) by mělo nošení ochrany úst a nosu dobrovolné. "Lidské epidemické právo je, a konstatovaly to i soudy, že není nutné nosit plošně ochranu úst a nosu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

"My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace," uvedl ministr minulý týden. Podle odborníků stále existuje riziko, že by se mohla začít šířit mutace delta, která je oproti původním variantám viru významně agresivnější.

"Roušky a respirátory by měly být uplatněny na dobrovolnosti. Pokud se chce někdo chránit a není očkovaný, ať to nosí. Ale není k tomu důvod. Kdo chce, se může očkovat, kdo nechce, ať nosí respirátor. Není důvod, aby očkovaní něco nosili. To, že se vir přenese u očkovaných, to asi ano, ale ti očkovaní to dostanou na sliznici a nezemřou, pokud nejde o staré lid, kteří jsou třeba těžce nemocní," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler s tím, že podle něj jde v současnosti především o politické opatření.

"Plošné nošení roušek či respirátorů nemá oporu v zákonech a je to otázka politická," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Už minulý týden Vojtěch připustil, že na výměně roušek za respirátory není odborná shoda. Respirátory jsou účinnější ochrana a chrání i svého nositele, nevýhodou je, že v teplém počasí se v nich špatně dýchá. Rouška chrání ale jen okolí toho, kdo ji nosí.

Povinná ochrana úst a nosu byla v Česku zavedena už loni na jaře, když se objevily první případy nákazy koronavirem. Přes léto byla povinnost zmírněna a v MHD zůstala jen v metru v Praze, znovu se zavedly v září. Od konce letošního února musí lidé nosit respirátory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.