Roušky jen v rizikových lokalitách... Adam Vojtěch shrnul, jak si aktuálně Česko stojí v boji s koronavirem

Podle ministra zdravotnictví je epidemiologická situace v Česku dobrá.
Podle ministra zdravotnictví je epidemiologická situace v Česku dobrá.
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si pochvaluje, jak si Česko stojí v boji s respiračním onemocněním COVID-19. I když v Moravskoslezském kraji, kde je nejvyšší počet pozitivních případů, stále epidemie není zastavena, v obecné rovině je situace prý velmi dobrá. Ministr pro Život v Česku uvedl, co by se stalo v případě, že by se situace dostala mimo kontrolu, a to v souvislosti s nošením roušek.

"Musíme si zvyknout na to, že se budou lokální ohniska nadále objevovat. Nechme hygieniky a epidemiology pracovat a nedělejme z toho politiku. Buďme všichni nadále obezřetní a dodržujme základní hygienická opatření. Jsem přesvědčen, že společně COVID nadále udržíme pod kontrolou," uvedl Vojtěch k aktuální situaci v rámci šíření koronaviru v rizikových oblastech v Česku.

"K víkendovým diskusím o epidemiologické situaci v souvislosti s COVID. Vracíme debatu zpět do faktické roviny. Celková situace v ČR je velmi dobrá. Ve většině okresů neevidujeme žádný nebo jen jednotky případů COVID. Nákaza je v lokálních ohniscích, která jsou pod kontrolou," hodnotí Vojtěch.

Pro Život v Česku upřesnil, že pokud by se nákaza přelila do dalších lokalit, jaká opatření by se prvotně zavedla. K tomu ale není zatím důvod.

"Na Karvinsku uplatňujeme aktuálně opatření, která by se zavedla i jinde. Plošnější nošení roušek ve vnitřních prostorách, snížení počtu lidí na hromadných akcích maximálně na 100 osob, to jsou prvotní opatření," upřesnil pro Život v Česku ministr zdravotnictví. Co přesně uvedl, si můžete poslechnout níže v exkluzivním audiorozhovoru.

Podle Vojtěcha je epidemiologická situace dobře zvládnutá a komunitně se nešíří.

"Klíčové je, že nedochází k nárůstu hospitalizovaných pacientů, většina je bez příznaků. MSK tvoří 70 % všech nových případů, z toho polovina je Karviná. Médii proběhlo, že se tady virus šíří komunitně. Není to tak. Nešíří. Většina diagnostikovaných jsou rodiny zaměstnanců OKD," dodal Vojtěch.

Pokud jde o cestování, Slovinsko dokonce v úterý vrátilo Českou republiku zpět na seznam bezpečných zemí. Občané ČR se tak nemusí v této zemi prokázat negativním testem na COVID-19, případně jít do čtrnáctidenní karantény. Slovinsko si vyžádalo ale jednu výjimku. A tou je Moravskoslezský kraj, pro jehož obyvatele dále budou platit omezení. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.