Roušky skončí 17. května, řekl Šmucler. Není to pravda, reagoval Hamáček

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2020

Krizový štáb se shodl, že konec nouzového stavu znamená konec povinnosti nosit roušku, uvedl ve středu prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Předseda štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) hned reagoval, že to není pravda. O rouškách rozhoduje ministerstvo zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO).

„Moje malá vítězství - plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem,” tvrdil Šmucler na Twitteru po skončení jednání krizového štábu, jehož je členem. Stav nouze v Česku skončí 17. května. Pro idnes.cz dodal, že třeba v MHD roušky povinné budou i po tomto datu.

Těžko říct, jak na to Šmucler přišel. Jan Hamáček, který štábu předsedá, vzápětí jeho slova popřel. Rozhodování o povinnosti nosit roušku je totiž v kompetenci ministerstva zdravotnictví a nesouvisí s nouzovým stavem.

Vojtěch: Roušky do konce června

"Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenc ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřenim. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu," napsal Hamáček na Twitter.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu Životu v Česku řekl, že roušky nesudnáme přibližně do konce června. "Jsme přesvědčení, že roušky by měli být povinné kromě nějakých výjimek a povinnost by měla platit někdy do konce června,” uvedl Vojtěch.

Šmucler po Hamáčkově vyjádření otočil, na štábu prý řešili jen konec plošného stavu. "Ukončení musí schválit někdo jiný," konstatoval známý zubař.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.