Roušky u některých lidí mohou výrazně zhoršovat psychiku, říká uznávaný odborník

Psychiatr Jan Cimický
Psychiatr Jan Cimický
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2020

Ministerstvo zdravotnictví zareagovalo na zhoršující se epidemickou situaci a od čtvrtka 10. září platí mimořádné nařízení ohledně povinného nošení roušek až na některé výjimky ve všech vnitřních prostorách mimo bydliště a ve společných prostorách škol. Nadále také platí celostátní povinnost nosit ochranné prostředky v prostředcích veřejné dopravy. Podle uznávaného psychiatra Jana Cimického (72) může právě nošení roušky třeba v zaměstnání u některých jedinců zhoršit psychiku.

"Jsou na to dva pohledy. Jeden, že je to skutečně nutné, aby se zamezilo šíření viru, což jsou roušky určitě klíčový prvek, ten druhý, že to může být pro někoho velmi nepříjemné. Pravda je, že se v tom člověk potí. Pravda je i to, že se přes roušku hůř dýchá a určitě i hůře artikuluje," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

Epidemie koronaviru v Česku celkově nepoškozuje jen ekonomiku, ale i psychické zdraví populace. Varovná čísla zachytila studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), podle které v souvislosti s šířením nemoci narostl počet duševních onemocnění a podstatně se zvýšilo riziko sebevražd, depresí a úzkostných poruch.

Pokud jde ale o roušky, i ty mají určitý podíl na varovných číslech. "Samozřejmě jde o dobu, než si člověk zvykne. Už jsme to tu měli. Ale jsou případy, kdy člověk má zhoršenou psychickou stabilitu. V některých případech to může vést k nějaké depresi, protože mít třeba osmihodinovou směnu na ústech roušku, není nic příjemného pro citlivější povahy a může to vést i nějakému podráždění a podobně," upřesnil Jan Cimický.

Kde aktuálně platí povinnost nosit roušku?
- ve vnitřních prostorách budov
- v prostředcích veřejné dopravy, včetně zájezdové dopravy a taxislužby
na akcích ve vnitřních prostorách s více než 100 účastníky, například v kinech, divadlech, koncertních síních či kostelech na úřadech (v místech pro setkávání s veřejností) a soudech (s výjimkou přímých účastníků soudního jednání)
- ve zdravotnických zařízeních, včetně lékáren
- v zařízeních sociálních služeb
- ve společných prostorách škol mimo třídy
- ve volebních místnostechDiskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.