Rozhovor: Český expert na paranormální jevy Jaroslav Drábek promluvil o vymítání démonů a o děsivých místech Česka
Někteří lidé na paranormální jevy věří, jiní je naopak považují za výplody lidské fantazie. Nelze však popřít, že existují věci mezi nebem a zemí, pro které není racionální vysvětlení. Odborník na nadpřirozeno a profesionální lovec duchů Jaroslav Drábek v poslední části speciálního třídílného seriálu, který připravila redakce ŽivotvČesku.cz a pojmenovala ho: Po stopách záhad s profesionálním lovcem přízraků Jaroslavem Drábkem, promluví o věcech, které často vzbuzují zvědavost, ale zas tak moc se toho o nich z praxe neví. Dojde na nejstrašidelnější místa v Česku nebo skutečnost, jak různé entity či démoni dokáží působit na zdraví člověka.
Pane Drábku, nejen v zahraničí nalezneme místa, která překypují ať už dobrými, nebo špatnými energiemi a jsou dějištěm nejrůznějších paranormálních aktivit. Nepochybně víte z vlastní zkušenosti o takových, která se nachází na území Česka…
Jednoznačně musím zmínit hrad Svojanov, kde je zazděných 11 dětí a také malá Kateřinka, na kterou tam při rekonstrukci spadlo lešení. Od té doby se otisky jejích ručiček objevují na té zdi, u které zemřela. Byli jsme na místě vyšetřovat přes noc hned dvakrát a máme zdokumentované i komunikace, kde jsme se snažili navázat spojení s malou Kateřinkou a nakonec s námi prostřednictvím EVP (Fenomén elektronického hlasu, jedná se o zvuky duchů zachycené prostřednictvím vysoce citlivých nahrávacích zařízení, pozn. red.) »mluvila« její maminka. Na nahrávkách byl slyšet také smích dětí a jejich běhání, takže ze Svojanova máme určitě velmi zajímavé zkušenosti. Jako další nemůžu zapomenout na propast Macocha, kde jsme myslím v roce 2013 nebo 2014 odváděli do světla duše obětí, které si tam vzaly život. Bylo to celkem 86 lidí… Pak tam dlouhou dobu nikdo neskočil, ale jak začala epidemie koronaviru, znovu se tam začaly páchat sebevraždy, o čemž se ale moc nemluví.
Z toho mi popravdě běhá mráz po zádech. Vzpomenete si ještě na nějaká místa?
Další z těch řekl bych děsivých míst je třeba hrad Landštejn, nějaké případy jsme řešili i na Tachovsku. Konkrétně šlo o starý hostinec, kde se nešťastnou náhodou oběsil chlapec v tamní tělocvičně na kruzích, do kterých se zamotal. Nyní je tam namísto tehdejší tělocvičny sál, kde se čas od času objeví jeho duch. Ve sklepě tam zemřel také kotelník, kolegyně se dokonce setkala s tím, že ho na místě viděla. Tenkrát popsala i fakt, že se výrazně ochladilo a náhle ucítila silný zápach zatuchliny nebo něčeho podobného. Také jsme projeli celou pohraniční oblast známou jako Sudety, kde se něco dělo snad v každém domě. Hodně se jednalo o tragická úmrtí, kdy se duše vracely i na místa, kde ani ta osoba nezemřela, ale byla s tím místem nějak propojená. Z emočního hlediska nebo také majetkem.
Rozumím. Bavíme se tu o působení nadpřirozených jevů na místech, ale jak dokáže působit duch nebo entita na člověka? V horším případě nějaká démonická bytost.
Entita dokáže samozřejmě působit na mezilidské vztahy a emoce. Pokud se třeba ještě někde nachází problémy s alkoholem nebo drogami, tam to pak doslova působí jako magnet. Po očištění drtivá většina duší odchází, nemůžeme je vyhánět násilím. Co se týká démonů, ti si samozřejmě vybírají většinou nejslabší článek a poté dochází k jevu takzvaného posednutí, kdy začne být touto silou ovládána duše dotyčného. Může se změnit jeho chování, začne být agresivní, přestává jíst, v jeho přítomnosti se může shlukovat hmyz... Démonické aktivity provází právě tyto jevy. Velmi záleží na vnitřní síle jedince, jaká je jeho skutečná víra, ale ve většině případů si s tím nedokáže poradit sám.
To je pochopitelné, protože se už podle vašich slov rozhodně nejedná o nic banálního. Pokud tedy člověka posedne démon, jaké je pak řešení takové situace?
Pak přichází na řadu exorcista, který musí provést vymítací rituály. S pomocí čtení písma svatého z Bible, jde o speciální liturgii, potřebuje získat jméno démona, a ten je pak ovládán tím, kdo ho vymítá. Ale mluvíme o extrémně nebezpečném procesu, který vážně ohrožuje psychické zdraví jak vymítajícího, tak posedlé osoby. Navíc do toho musí vstoupit církev, čili se to může i hodně pozdržet, protože k exorcismu musí být udělen souhlas arcibiskupa. Dále je potřeba EEG a EMG vyšetření mozku, aby se zjistilo, zda se nejedná o jinou chorobu jako epilepsie, schizofrenie a další řadu onemocnění, která se mohou projevovat velmi podobně. To, že člověk protáčí oči v sloup, neznamená, že je posedlý démonem. Vymítání jsme prováděli celkem sedmkrát, a pak už jsem řekl dost a dál se tomu odmítl věnovat.
Musím upřímně říct, že z toho zřejmě nebudu mít nejlepší spaní. Člověk má občas pocit, že je nedotknutelný a zdá se, že stačí málo a může se dostat do vlivu, z něhož se vymaňuje jen těžko…
Pokud nemáte respekt, úctu a pokoru, tak s vámi může být velmi snadno zameteno. Může dojít k tomu, že vám entita sebere energii a nebudete schopni naprosto ovládat své svaly. Už jsme to sami zažili, kdy kolegyně zůstala zcela paralyzovaná. A to bylo jen z pouhého doteku revenanta (duch »navrátilec«, pozn. red.), ale mohou být i ti pomstychtiví a skutečně nějak ohrozit. Měli jsme případ, kdy se ženský duch mstil nevinnému muži, který byl pouze podobný tomu, který jí ublížil. Nějakou dobu ho terorizoval, a až když se vše vysvětlilo a došlo ke smíření, revenant ho nechal konečně na pokoji. Dobrý příklad je také případ vojáka, který zemřel někde na frontě, ale jeho matka si tak vroucně přála, aby se vrátil, že si jeho revenanta »přitáhla« zpět k sobě. Vždycky jde o nějaký příběh v pozadí, z něhož »strašení« vychází. Ale slovo »strašení« duchy uráží.
Pane Drábku, moc vám děkuji za naše třídílné povídání, které nás zavedlo do zákoutí nejrůznějších mysteriózních témat. A zároveň vám přeji co nejméně nebezpečných setkání s paranormálními jevy.
I já velmi děkuji a pevně věřím, že jsem byl čtenářům jakkoli nápomocný nebo v budoucnu třeba nějak budu. A pamatujte: Respekt, úcta a pokora vůči světu duchů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.