Rozhovor: Český odborník na paranormální jevy Jaroslav Drábek objasnil, zda existuje život po smrti a co se pak děje

Expert na paranormální jevy Jaroslav Drábek se svým kočičím kamarádem
Expert na paranormální jevy Jaroslav Drábek se svým kočičím kamarádem
Foto: Se svolením skupiny EPRV777, foto: Patrik Uhlíř
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2021

Svět nadpřirozena a záhad. V něm žije dnes a denně expert na paranormální jevy a profesionální lovec duchů Jaroslav Drábek, který pomáhá řešit nevysvětlitelné případy, na které už neexistuje racionální vysvětlení. V druhé části speciálního třídílného seriálu, který připravila redakce ŽivotvČesku.cz a nazvala ho: Po stopách záhad s profesionálním lovcem přízraků Jaroslavem Drábkem, se vedoucí expertní skupiny záhadologů EPRV 777 pokusí odpovědět na několik palčivých otázek - například jak vnímají setkání s entitami děti a zvířata, nebo zda existuje posmrtný život a člověk může skutečně skončit v nebi či pekle.

Pane Drábku, vy se ve své profesi setkáváte s paranormálními jevy běžně. Ale většina lidí, kteří zažívají něco neobvyklého nebo jsou přímo svědky paranormálních aktivit, k tomu ve většině případů asi nebudou přistupovat s klidem. Existují jako »první pomoc« nějaké základní rady - případně co dělat, pokud už člověk neví, kudy kam.

Zásada číslo zní: Nenechte se tím vůbec vyvést z míry. Druhé pravidlo je, že pokud se něco paranormálního stává dětem, tak jim dát hlavně najevo, že rodič je jejich záštitou, o kterou se můžou opřít. Nikoliv, že maminka nebo táta vezmou dítě a jdou se někam schovat. Už jsem zažil takhle reagovat i hodně otců. Zatřetí, pokud si s tím nevím rady, rozhodně nebudu podléhat v nějakých skupinách na sociálních sítích radám někoho, kdo mě nezná, nebyl u mě a bude třeba mluvit o démonech a zbytečně člověka něčím vyděsí nebo mu poradí nějakou naprostou hloupost. Nejlepším řešením je pak obrátit se na odborníky, kteří mají s takovými věcmi bohaté zkušenosti. Není problém napsat nám třeba e-mail, případně zavolat. Snažím se každému poradit a pomoct. Sice se stává, že někteří lidé nebo děti ve škole si z toho dělají legraci, ale s tím si dokážeme poradit.

Nedá mi to se nezeptat na otázku, která s výskytem paranormálních jevů a entit úzce souvisí. Vnímají děti, které jste mimo jiné sám zmínil, tyto »věci« více nebo jinak než dospělý člověk?

Děti zhruba do 10 let věku vidí nadpřirozené věci v jejich pravé podobě. Když třeba rodič zažije situaci, kdy mu pětileté dítě řekne, že někde vidí pána, tak v 99 % případů se na místě nějaká entita skutečně nachází. Nesmí se to rozhodně brát na lehkou váhu a podcenit, ale na druhou stranu je třeba rozlišovat i to, když si třeba dítě hraje s imaginárním kamarádem. Což se dá vysvětlit z psychologického hlediska nedostatečnou pozorností, která je mu věnována. Ale to je v podstatě úplně jiná »parketa«. Když dítě komunikuje s někým, koho třeba zdraví nebo mluví o tom, že někde vidí babičku či dědečka, kteří jsou po smrti… v drtivé většině těchto situací chodí zemřelí děti chránit nebo na ně dohlížet. Někdy ale opravdu doslova chránit před něčím špatným a zlým, co je může nějakým způsobem ohrožovat. Například revenanti (duchové »navrátilci«, pozn. red.) se vyznačují tím, že mohou varovat ve snu, protože mají schopnost do nich vstupovat ve své skutečné podobě. To znamená, že když vidíte postavu, která k vám ve snu promlouvá, jedná se o revenanta. Je to jeden z jejich projevů.

Rozumím. Děti jsou tedy výrazně vnímavější a citlivější oproti dospělým. Předpokládám, že podobně to může být i v případě zvířat, nemýlím se?

Je to skutečně tak. Kupříkladu kočka je identifikátor paranormálních jevů, protože je vidí v jejich plné podobě. Navíc ve dne i v noci. Poznáte to na ní tak, že se začne ježit, stáhne ocas dolů mezi nohy a přikrčí se. A zajímavostí je, že dá uši dozadu, nesklopí je dopředu jako obvykle. Tím dává jasně najevo obrovský pocit napětí, ale i strachu. Pes nadpřirozené jevy nevidí, nemá na to nastavený zrak jako právě kočka, ale samozřejmě je dokáže vycítit.

Bavíme se tu o duších, duchách, což přirozeně směřuje i k tématu samotné smrti. Zajímal by mě váš osobní názor na posmrtný život. Věří člověk jako vy, který má za sebou tolik zkušeností s nadpřirozenem, že existuje nebe a peklo?

Říci se to dá, protože jsme ve vesmíru. Čili nikdo neví, kde je dole a kde je nahoře, je to jenom o našem pojetí. Když koukáme nahoru, naučili jsme se říkat nebe jakožto něco dobrého a dole pod námi je naopak peklo jako představa něčeho špatného a zlého. U pekla vidíme oheň a sopky a nebe zase vnímáme jako čisté světlo a třpyt nebo záři. Reinkarnace existuje a každý člověk se může reinkarnovat tolikrát, než pochopí nějaké své poslání, které v životě má. Klidně i tisíckrát, to není problém. Důležité je, že duše zůstává nesmrtelná, což zmiňuje i Bible. Tělo je pouze shluk něčeho, atomů a molekul, ale duše je všudypřítomná a nachází se ve všem. Proto se říká: Prach jsi a v prach se zase obrátíš. Z prachu jsme povstali a do prachu zase odcházíme. Tělo se rozpadne nebo spálí, to už je pouze způsob, ale výsledek je vždy stejný.


Třetí a tedy závěrečný díl seriálu Po stopách záhad s profesionálním lovcem přízraků Jaroslavem Drábkem vyjde ve středu 24. listopadu. Jeho další vyprávění – třetí a závěrečná část - se bude týkat děsivých míst na území Česka, nejhorších zkušeností s paranormálními jevy, posednutí duchem a vymítáním. Také se dozvíte, zda mohou duchové nebo démoni člověku fyzicky ublížit a jestli jsou schopní působit na zdraví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.