Ruská speciální epidemie: Prominenti a boháči padají dobrovolně z oken. Šándor se domnívá, že jde o krajovou zvyklost Putinova režimu
Komentář: Od začátku ruské invaze na Ukrajinu zemřela za tajuplných okolností řada ruských prominentů a miliardářů. Šlo o lidi napojené na byznys v ruské energetice nebo na Kreml, exfunkcionáře největších ruských firem i institucí, dále pak i kritiky novodobého cara Vladimira Putina. K záhadným úmrtím došlo v Rusku, ale i zahraničí. Zajímavostí je, že oficiální zprávy uvádí, že v naprosto drtivé většině šlo o sebevraždy. Pokud jde konkrétně o Rusko, tak média často informují - dnes už to asi lze i označit jako »speciální ruský vzorec smrti« - o záhadných pádech z okna. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala bezpečnostního experta a glosátora Andora Šándora, jak se na více než časté pády vlivných lidí z oken v Rusku dívá. V reakci na dotaz uvedl, že jde do jisté míry o »krajovou zvyklost«.
Spektrum vlivných Rusů, kteří za více než dva roky války na Ukrajině náhle zemřeli, ale především za velmi často podivných okolností, je poměrně široké. Měli ale vždy jedno společné - šlo o lidi, kteří okusili nejvyšší patra ruského byznysu a měli velmi úzké vazby na špičky ruské politiky.
Pokud někteří zapátrají v paměti, tak média poměrně často informovala o podivných pádech důležitých ruských osobností z oken - příkladem - v uplynulém roce. "Osmadvacetiletá viceprezidentka ruské Loko-Banky Kristina Bajkovová zahynula poté, co vypadla z okna svého moskevského apartmánu v jedenáctém patře," psal portál Novinky.cz na konci června.
"V ruské Kazani byl pod svým domem nalezen mrtvý soudce federálního soudu. Dvaačtyřicetiletý Artěm Batěněv, který pracoval na okresním soudu v Kirově, podle předběžné vyšetřovací verze vypadl ze svého bytu ve 12. patře," referovaly taktéž v červnu Seznam Zprávy.
Pád z okna se nevyhnul ani vysoce postavenému manažerovi, který s vysokou mírou pravděpodobnosti odmítl ruskou agresi na Ukrajině. "Lukoil se postavil proti válce, teď šéf firmy vypadl z okna," přinesl stejný zpravodajský portál informaci v září 2022.
Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Andora Šándora, co si o častých a zejména záhadných sebevraždách vlivných a bohatých Rusů myslí. "Nejsem expert na to, že bych věděl, jak GRU či FSB likvidují své oponenty, lépe řečeno oponenty režimu, ale takhle »na první dobrou« se mi to zdá jako nejlepší způsob řešení »bez dalšího papírování«, pokud jde o pády z oken. Jakékoli mechanické poškození člověka, kdy »kulka je kulka, jed je jed, nůž je nůž«, není tak čisté, což je opak toho, o čem se bavíme. A také se dá říct, že pravděpodobnost, že se na pachatele přijde, je nižší. Je potřeba říct, že pokud dojde k úmyslnému vyhození člověka z okna, pachatel ví, jak to provést, tak v zásadě je následně poměrně obtížné prokázat, i když se provádí různé zkoušky a podobně, že nešlo o sebevraždu. Ale opravdu nejsem na to odborník," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který zároveň odpověděl na dotaz redakce, zda není zvláštní, že zejména v Rusku jsou pády z oken takříkajíc »trendy«.
"Může jít o způsob vypořádání se s někým, kdo je někomu jinému nepohodlný. Že to v době války nabralo jakýsi »drive«, tak teoreticky může jít o nějaké varovné signály a podobně. Variant je mnoho. Také je potřeba se podívat na to, že různé autoritářské režimy mají své krajové zvyklosti. Kim Čong-un likviduje své odpůrce tím, že je nechá rozstřílet z protiletadlového kulometu, protože ví, že se mu nic nemůže stát, což ukazuje na brutalitu toho režimu. Putinův režim si tak silný v kramflecích není, což je dobře, a řekněme, že své oponenty musí likvidovat více »přijatelným« způsobem, aby to vypadalo, že v Rusku panuje, teď řečeno s nadsázkou, idylická atmosféra," dodal pro ŽivotvČesku.cz ohledně »speciálního ruského jevu«, kdy vlivní a bohatí lidé padají »dobrovolně« z oken.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.