Rusko chce změnit budoucnost Evropy: Zemře 250 milionů Evropanů, uvedl tamní politolog. Šándor: Jde o zacílení na obyvatelstvo Západu a eurovolby

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2024

Komentář: Ruský politolog Dmitrij Jevstafjev v pondělním vystoupení v televizní show Vladimira Solovjova na Rossija-1 varoval, že v případě jaderné války může zahynout až 250 milionů Evropanů. Jevstafjev označil tyto potenciální oběti za »cenu«, kterou Evropa zaplatí za změnu, již Rusko plánuje v evropské geopolitice. Dodal, že je nezbytné ukázat Evropanům »jejich smrtelnost«. Slova politologa okomentoval pro ŽivotvČesku.cz uznávaný bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že jsou zacílena na »běžné obyvatelstvo Západu« a jde o vyvolání strachu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ potažmo o další z mnoha pokusů o destabilizaci postoje většiny Evropy v kontextu podpory Ukrajině.

O vyjádření ruského politologa informoval jako první portál Novinky. "Chceme změnit budoucnost Evropy. Současnost jste podělali, páni Evropané. Zvolili jste si do svého čela pitomce. Ale my se snažíme změnit vaši budoucnost, což znamená 200–⁠⁠⁠⁠⁠⁠250 milionů mrtvých a zmrzačených Evropanů (...) Všechny naše pokusy zapnout Evropanům mozek selhaly. Myslím si, že bychom měli odložit naši falešnou delikátnost, že žádná evropská jaderná válka nebude. Ona totiž bude," citoval web slova Jevstafjeva v propagandistické show.

Podle ruského politologa je čtvrt miliardy mrtvých Evropanů »cenou za jadernou válku«, která se podle něj nevyhnutelně odehraje mezi Ruskem a Evropou.

Jevstafjev dále navrhl kontroverzní taktiku v rámci psychologické války –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ poslat každému občanovi v Evropě pohlednici s obrázkem jejich domova, blízkého vojenského zařízení NATO a místa předpokládaného zásahu. Připojit by chtěl i fotografii trosek jejich domu po útoku. "Musíme Evropanům ukázat, že i oni mohou zemřít, protože po desetiletí žili v iluzi nesmrtelnosti," zdůraznil v pořadu na stanici Rossija-1.

Podle Andora Šándora nejde o nic jiného než o pokračování propagandy, která je v Rusku víceúrovňová. "Myslím si, že v tom kremelském systému jsou dva proudy. Jeden, který má strašit ty, kteří celé věci nepříliš rozumí. A jsou náchylní k senzitivnímu přijímání takovýchto informací. Já nevím, kolik takových lidí je, ale nepochybně jich není málo. A je to prostě cílem, zacíleno je běžné obyvatelstvo Západu, které má být přesvědčeno, že není v žádném případě v jejich zájmu, aby vyměnili osud Ukrajiny za svůj vlastní osud. Běžní lidé, a to já znám ze svých přednášek, se prostě bojí. Není na tom nic špatného, nic pejorativního, že se lidé bojí, že se bojí války, že se bojí umřít," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert, jaký efekt mají slova ruského politologa vyvolat.

"Určitě to není cíleno na »decision-makers« (osoby s rozhodovací pravomocí, pozn. red.), lidi ve vedení státu a podobně. To neznamená, že ti by byli více zodpovědní, ale to jsou lidé, kteří si umí představit, jaké možnosti Ruska jsou a co by taková ta výhrůžka, jež by byla realizovaná v praxi, znamenala. Je to tlak na veřejnost zespoda, aby po těch dvou letech konfliktu, ze kterého jsou naprosto unaveni, aby tlačili na vlády. Rus má propagandu řešenou úrovňově. Máme tu evropské volby a na ty je to cíleno, kdy Rus cílí na to, že ty volby dopadnou v jeho prospěch, kdy tam ti poslanci nebudou tak ostře proti Rusku. Jinými slovy jde o destabilizaci Evropy ostrou rétorikou," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný komentátor, bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.