Rusko jako jaderná hrozba: Strach není namístě. Za téměř 500 tisíc korun se dá koupit přes inzerát protiatomový kryt s funkční filtrací jaderného spadu

Atomový kryt - Ilustrační foto
Atomový kryt – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2022

Svět čelí největší bezpečnostní krizi od konce světové války. Rusko po napadení Ukrajiny opakovaně mluvilo o možnosti použití jaderných zbraní a mezi částí veřejnosti se šíří značný strach. Řešení pro tyto lidi se aktuálně nabízí ve Vsetíně, kde je na prodej funkční protiatomový kryt. K problematice se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil Michal Bareš, specialista na ochranu obyvatel.

Z ulice je to dům jako tisíce jiných, v podzemí ale skrývá protiatomový kryt. Sklepní prostor je v osobním vlastnictví a aktuálně je na prodej. "Součástí jsou 2x tlakové dveře, WC, prostor pro sprchu, voda, elektřina 230V a 400V, Wifi. Rozloha 100 m2. Stabilní celoroční teplota okolo 20 stupňů, bez placení za teplo. Měsíční náklady 2600kč (fond oprav, voda, elektřina, atd.)," píše se v inzerátu na známém realitním serveru.

Způsobů využití takového prostoru lze bezpochyby vymyslet celou řadu, podle majitele si ale kryt reálně zachoval své původní vlastnosti. "Plní funkci ochrany proti jadernému útoku, plně funkční vzduchotechnika se schopností filtrace jaderného spadu. Také plní funkci protileteckého krytu, v případě zasypání vstupu se lze evakuovat nouzovou podzemní chodbou a výlezem mimo půdorys objektu," uvádí v nabídce.

Zvýšený zájem české veřejnosti o problematiku protiatomových krytů a ochrany před radioaktivním zářením zaznamenala také společnost Rescueinfo, která se specializuje na ochranu obyvatel. Podle Michala Bareše z této společnosti je zásadní, aby si lidé v rodině preventivně rozdělili role, o co se kdo postará. Také je zásadní si uvědomit, že žijeme ve světě, kde nehrozí pouze Rusko. Může dojít k silné vichřici, k úniku nebezpečných látek do ovzduší, k otravě vody.

"Zásadní je, aby si lidé v rodině udělali plán a strategii, jak budou postupovat, kde se sejdou, kdo vyzvedne děti atd. Je vhodné nachystat si evakuační zavazadlo. Nejdůležitější je si uvědomit, že těch věcí, které mohou znamenat potenciální hrozbu, je vícero. Může přijít vichřice, tornádo, blackout. I v dnešní době může dojít k úniku nějaké nebezpečné látky, to nebezpečí může přijít kdykoliv. Tornádo si nevybírá, zda je někde válka, či není. Důležité je si uvědomit, že když se rozhouká siréna, tak to automaticky neznamená vojenský útok. Je vždy důležité se zamyslet, co by to asi mohlo znamenat, a podle toho postupovat," vyjmenoval varianty rizik Michal Bareš pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé, kteří zjistili, že ve svém okolí protiatomový kryt nemají, by si měli prohlédnout, jak je dispozičně řešen jejich dům. Jako kryt (úkryt) může dobře posloužit sklep, prádelna či starý sklad.

"Nezoufejte, pokud nemáte v okolí kryt, a nesnažte se ho hledat v okolí. Bude mnohem užitečnější, když sejdete pár poschodí a prohlédnete si místnosti v suterénu. Je to jistější než v případě problému běžet do stálého úkrytu. Stejně nemáte jistotu, že bude přístupný. Jako improvizovaný úkryt dobře poslouží podzemní prostory se silnými betonovými zdmi, v nichž zavřete dveře a okna a zastavíte veškerou ventilaci," dodal Michal Bareš pro ŽivotvČesku.cz, co v případě výše jmenovaných hrozeb může být efektivní způsob ochrany.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.