Reklama:

Rusko nám bude škodit, nespokojí se se ziskem části Ukrajiny, míní prezident Pavel. Jeho slova souhlasně okomentoval Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2024

Komentář: Rusko nám bude škodit a nespokojí se s tím, že získá jen část Ukrajiny, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Uvedl to v rozhovoru s rakouským listem Die Presse, kde mimo jiné vyjádřil názor, že Evropa je na začátku delší konfrontace s Ruskem. Zdůraznil, že ale nemusí být vojenského rázu. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s jeho slovy oslovila generála ve výslužbě, bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora. Z jeho slov vyplynulo, že se v řadě věcí s Pavlem shoduje. Zároveň ale upozornil i na několik velmi zajímavých skutečností.

Reklama:

Podle prezidenta Pavla se Moskva už v řadě evropských zemí ukázala jako »ničivá síla«, která se snaží šířit propagandu a často i zjevné lži. Vždy, když se Rusko bude chovat konstruktivně, měla by Evropa činit stejně. "Když však Rusko jedná proti našim zájmům, musíme se mu postavit. Protože jinak budou náš způsob života a naše hodnoty ohroženy," uvedla také dvaašedesátiletá hlava státu, podle níž se konfrontace s Ruskem stane součástí našeho každodenního života.

"To, že se Rusko snažilo vůči bývalým satelitům v rámci rozšíření Severoatlantické aliance, s čímž zásadně nesouhlasilo, podkopávat úsilí vstupovat do západních struktur, je zřejmé. Že u nás Rusko působilo aktivně proti americkému radaru v Brdech, to je rovněž zřejmé. A pakliže Rusko považovalo alianci za svého nepřítele, tak se v tomto kontextu chovalo logicky, což nijak neospravedlňuji a nesouhlasím s tím, ale nemělo by nás to překvapovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

Pavel v rozhovoru dále vyjádřil přesvědčení, že Rusko nevyhledává spolupráci s Evropou a považuje se za supervelmoc, která má právo diktovat pravidla hry. 

"Pokud budou názory v bývalých satelitech na alianci i na západní politiku takové, že jsou výrazně nejednotné, jako je třeba Slovensko, kde je výrazný protiukrajinský sentiment a v zásadě docela proruský sentiment i v kontextu ukončení války, tak se takové země logicky nabízí k tomu, aby z nich Rusové vytvářeli »páté kolony« v rámci západního společenství. Logicky v zemích, jako je Dánsko, Holandsko a podobně, asi těžko uspějí, tam ten vliv nikdy neměli, ale v těch postsocialistických zemích toho socialistického tábora vliv měli. Tady bych s Petrem Pavlem souhlasil, protože to odpovídá jejich vnímání bezpečnosti v Evropě," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři bezpečnostní expert.

Podporou Ukrajiny podle prezidenta podporujeme také vlastní bezpečnost. Míru s Ruskem podle něj není možné dosáhnout přijetím ruských cílů. Český prezident ale věří, že stále existuje možnost, že Rusko zjistí, že není schopné na Ukrajině dosáhnout vojenských úspěchů, což by mohlo vést k diplomatickým jednáním, místo »nesmyslného plýtvání zdroji a lidskými životy«. Zároveň má za nepravděpodobné, že by Ukrajina v dohledné době získala zpět celé své území.

Šándor si v kontextu toho nemyslí, že Rusko by chtělo obsadit celou Ukrajinu. "Je to otázka vojenské kapacity, nákladů, je to otázka také toho, že obsazením západní Ukrajiny, která je úplně jiná než východní, si Rusové proti sobě vytvoří partizánské a gerilové prostředí na tom území. A pokud se Rusko zároveň objeví na ukrajinsko-polské, ukrajinsko-slovenské, ukrajinsko-pobaltské hranici a podobně, no tak by to potvrdilo to, co řada západních politiků včetně pana prezidenta říká, že Rusové mají imperiální ambice a chtějí obnovovat nějakou zašlou slávu Sovětského svazu a jeho satelitů, což by samozřejmě vedlo západní země k tomu, aby přestaly o hrozbě jen mluvit, ale i začaly pro vlastní bezpečnost něco dělat," uvedl s důrazem pro ŽivotvČesku.cz komentátor a generál v záloze.

Nikdo podle Pavla nerozporuje budoucí členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci, Moskvě se ale musí dát jasně najevo, že to pro ni nebude znamenat žádné přímé ohrožení.

"Podle mého názoru nemá Rusko jiný cíl než zabránit vstupu Ukrajiny do aliance. To znamená, že čím více budeme říkat, že Ukrajina bude členskou zemí aliance, tím více budeme podporovat ruskou chuť Ukrajinu dál ničit, protože Rusko říká, že Ukrajina v alianci je jeho bezpečnostní ohrožení. My si o tom můžeme myslet, co chceme, ale není podstatné, co si myslíme my, my víme, že nechceme na Rusko zaútočit z ukrajinského území, ale oni si myslí úplně něco jiného v rámci soupeření velmocí ve světě. A to vidíme i ve vztahu Spojených států a Číny," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: