Rusko vypnulo plyn. Petr Fiala uvedl, že nehrozí situace, že by domácnosti a firmy byly bez energie. Reálný stav nastínil ekonom Štěpán Křeček

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2022

I kdyby Rusko neobnovilo dodávky plynovodu Nord Stream 1, určitě to nebude znamenat, že by se domácnosti a firmy v ČR ocitly bez plynu, řekl v sobotu novinářům premiér Petr Fiala (58). Rusko ve středu kvůli údržbářským pracím přerušilo dodávky plynovodem Nord Stream 1, v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že údržba ukázala závady. Provoz plynovodu měl být obnoven v sobotu ráno, nový termín zatím společnost neoznámila. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra v oblasti ekonomiky, co neobnovení dodávek plynu znamená pro české domácnosti.


"Nastává scénář, na který jsme se připravovali, ale doufali jsme, že nikdy nenastane. Rusko jednoznačně využívá dodávky energií jako ekonomickou zbraň v rámci probíhající ekonomické války. Bude to další nápor na růst ceny plynu a potažmo růst ceny elektřiny, proto je důležité, aby došlo k odpojení ceny plynu a elektřiny, tím bychom měli mít vyřešenou alespoň tu část, pokud jde o elektřinu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz finanční expert Štěpán Křeček.

Premiér Petr Fiala se vyjádřil směrem, že odpojení dodávek plynu jen ukazuje, jak Rusko zneužívá situace, jakou vede ekonomickou válku prostřednictvím energií se státy Evropské unie. Dodal, že politika předchozí vlády Andreje Babiše (68) nechala ČR úplně závislou na ruských energiích a současná vláda dělá kroky k tomu, aby se závislosti co nejdříve zbavila.

Tuzemské zásobníky plynu jsou plné z 85 procent a letošní topnou sezonu pomohou pokrýt zásobníky LNG (zkapalněný zemní plyn) terminálu v Nizozemsku.

"Co se týká plynu, je potřeba pracovat na zásobení dodávkami plynu z jiných zemí. A je dobře, že naše zásobníky jsou téměř plné, ale určitě jde o velmi nepříjemnou komplikaci na trhu, kvůli které se do popředí, a domnívám se, že zcela zbytečně, dostane panika," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.