Rusko začíná být mimo hru, říká poradce premiéra Petra Fialy. Zároveň vysvětlil, co přesně zastropování cen energií znamená pro české domácnosti
Zastropování cen pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh) a u plynu na třech korunách za kWh je rozhodně tím, co může české domácnosti a firmy uklidnit před nadcházející topnou sezónou, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček. Vliv na výši záloh bude mít cenový strop od listopadu. Řešení vysokých cen energií pro průmysl chce vláda představit ve středu. Zkušený finanční expert dále zdůraznil, že Rusko začíná být lidově řečeno mimo hru.
"Zastropování cen energií je naprosto zásadní opatření. V celkových výdajích může stát až 130 miliard korun. Je tedy zřejmé, že částka, která se na to vydá, je obrovská. Znamená to, že každý pocítí tento nástroj. Stanovuje se tím nejvyšší možná horní hranice, kterou dodavatelé budou lidem smět účtovat za energie, a to jak u elektřiny, tak u plynu. Hranice jsou stanoveny tak, aby v souvislosti s dalšími pomocemi byla situace pro každého zvládnutelná. Řekl bych, že to je nejráznější řešení v rámci energetické krize. Díky tomuto opatření dostaneme současný vývoj energetické krize pod kontrolu tak, aby situace byla pro domácnosti i firmy zvládnutelná," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, co současné zastropování cen energií znamená pro české domácnosti.
Včetně regulované složky se celková cena elektřiny bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za kWh. Za stejné ceny by měly elektřinu a plyn nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Úsporný tarif, který již dříve na pomoc domácnostem schválila vláda, bude letos v původní podobě. V příštím roce by mohla být pomoc po zastropování cen adresnější, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
"Myslím si, že Rusko začíná být mimo hru. Pro nadcházející topnou sezónu podle všeho ruský plyn už nebudeme potřebovat. Je zřejmé, že Rusko je nespolehlivý partner, který nás skrze energie vydírá, proto je důležité udělat všechno pro to, abychom ruský plyn už vůbec nikdy nepotřebovali," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.
Podle vládou zveřejněných materiálů letos domácnost, která má běžnou spotřebu elektřiny, zaplatí zhruba 13.677 korun. Bez určení cenového stropu by v příštím roce mohla zaplatit až 38.385 Kč, po zásahu vlády ale může očekávat vyúčtování ve výši 18.100 korun. Rodinám využívajícím elektřinu také na ohřev vody a topení se účet mohl příští rok vyšplhat až na 185.000 korun za rok, se zastropováním bude zhruba 73.600 korun proti letošním asi 53.900 Kč.
U plynu je situace obdobná. Rodiny, které na plynu jen vaří, letos podle modelu vlády zaplatí 2970 korun. Pokud by nebyl stanoven strop, hrozilo lidem vyúčtování ve výši 4892 korun, po zavedení stropu zaplatí 3399 Kč. Domácnostem, které plynem topí, hrozila příští rok platba téměř 143.00 korun, zaplatit by ale měly zhruba 72.000 korun proti letošním asi 33.400 Kč.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.