Ruskojazyčné drogové mafie mají plán, jak v Česku zneužít situace s uprchlíky. O aktuálním dění promluvil náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík

Uprchlíci z Ukrajiny - ilustrační foto
Uprchlíci z Ukrajiny – ilustrační foto
Foto: ADOLF HORSINKA / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2022

V Česku je oficiálně okolo 300 tisíc ukrajinských uprchlíků, z čehož dominantní skupinu tvoří ženy a děti. Odborníci na drogovou problematiku upozorňují, že mezi příchozími jsou i stovky drogově závislých. V současnosti hrozí, že zmatku, který se vytvořil v souvislosti s masivní migrační vlnou, využijí i organizované skupiny lidí »pracující« za hranicí zákona či ruskojazyčné drogové mafie. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík (38).

Pokud jde o drogově závislé, ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych sdělil, že obavy, že současného zmatku využijí ruskojazyčné drogové skupiny, jsou namístě. A to i bez ohledu na to, že situace není podložená daty. "Očekávám, že uživatele, kteří přijdou z Ukrajiny, nejdříve obslouží místní distributoři, ale nelze vyloučit, že za nimi přijdou i dealeři a různé organizované skupiny. Musíme být proto obezřetní," uvedl pro Právo.

O situaci, která má spojitost nejen s drogovou problematikou, ale i dalšími kriminálními činy organizovaných skupin, ministerstvo vnitra ví a bezpečnostní situaci monitoruje.

"Zaznamenali jsme jednotky případů, kdy ale nedochází k žádnému mimořádnému až prudkému nárůstu. Dochází k tomu, s čím ministerstvo počítalo. Je to dáno i skladbou příchozích, kdy většinu tvoří ženy a děti. Situaci ministerstvo vnitra velmi pečlivě monitoruje a zaměřuje se zejména na faktory, kdy by se mezi uprchlíky mohly dostat ruskojazyčné či ukrajinské kriminální skupiny, které by páchaly na území České republiky trestnou činnost ve smyslu kuplířství, obchod s nezletilými, organizované krádeže či zneužívání těžké životní situace občanů Ukrajiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík s tím, že jednou týdně Ústřední krizový štáb dostává monitoring a hlášení o vývoji situace od policie.

Podle informací redakce ŽivotvČesku.cz ministerstvo zaznamenalo některé případy, kdy vyplacené humanitární dávky skončily v několika případech na jednom bankovním účtu. V konkrétním jednom případě se jednalo o částku okolo 150 tisíc korun, což jsou dávky pro 30 lidí.

Pokud jde o kriminalistu v souvislosti s drogovou problematikou, Rusko i Ukrajina patří k zemím s největším počtem závislých na světě - zejména na heroinu a dalších opiátech. Na Ukrajině je to asi 320 tisíc lidí, což je v přepočtu na obyvatele skoro o 100 procent víc než v Česku, kde je okolo 45 tisíc uživatelů, z toho tři čtvrtiny užívají pervitin, zbytek heroin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.