Ruský agent s jedem je stále v Praze, měla potvrdit BIS. Hřiba, Koláře a Novotného hlídá policie

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2020

Deník N ve středu informoval, že muž z jedné z ruských tajných služeb je stále v Praze. Prý to povrdila Bezpečnostní informační agentura (BIS). Agent měl přicestovat s jedem ricin v diplomatickém kufříku a údajně představuje riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba a starosty městských částí Ondřeje Koláře a Pavla Novotného.

Deník N se odvolává na člena sněmovního bezpečnostního výboru. Poslancům měla BIS potvrdil, že ruský diplomat, který měl přicestovat s jedem ricin, se stále pohybuje po Praze. Neexistují totiž přímé důkazy, že se chystá ohrozit životy zmíněných politiků.

Jeho příjezd už dříve potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček. O jedu však mluvit nechtěl. Moskva informace popírá.

Policejní ochrana

O ruském diplomatovi, který údajně přijel odstranit nepohodlné komunální politiky, jako první před dvěma týdny informoval týdeník Respekt.

Pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta Řepyrijí jsou pod policejní ochranou. Hřib nechal přejmenovat prostor před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova, Kolář zařídil odstranění sochy maršála Koněva a Novotný vybudoval pamětní desku vlasovcům, kteří se podíleli na osvobození Prahy, ale Rusko je považuje za zrádce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.