Rusové dobyli celou Luhanskou oblast, oznámila Moskva. Do pozemních operací boje muže proti muži se ani jedné straně nechce, říká expert

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2022

Ruské a separatistické ozbrojené síly plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk, přestože Kyjev ještě v sobotu odmítal zprávy, že město je obklíčeno. Rusko tak nyní získalo kontrolu nad celou Luhanskou oblastí, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. "Obě strany konfliktu používají víceméně stejnou taktiku, aktuálně tak není prostor pro nějaký zásadní zvrat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že celá Luhanská oblast byla osvobozena, uvedla agentura Reuters. Rusko invazi na Ukrajinu označuje za speciální vojenskou operaci, jejímž cílem je Ukrajinu zbavit nacistických sil.

Americký Institut pro výzkum války (ISW) dnes ráno informoval, že ukrajinské ozbrojené síly se pravděpodobně záměrně stáhly z Lysyčansku, což vedlo k tomu, že město obsadily ruské invazní jednotky. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov už v sobotu prohlásil, že proruské síly město Lysyčansk obklíčily. Z lokalizačních záběrů z města se podle ISW zdálo, že v něm nezbývají téměř žádní ukrajinští obránci.

Podle mínění Josefa Krause potrvá současný stav ostřelování na dálku ještě velice dlouho. "Pokud to tedy nepovede k nějakému dramatickému vyčerpání jedné ze stran. O to se samozřejmě vzájemně snaží, ale protože používají víceméně stejnou taktiku, tak není moc prostor pro nějaký zásadní zvrat. Do pozemních operací boje muže proti muži se ani jedné straně nechce, reálný kontakt těch bojovníků tam prakticky neexistuje a lidské ztráty jsou v drtivé většině dány náletem, bombardováním nebo dělostřeleckým ostřelováním. To je aktuální realita toho konfliktu," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz analytik z Masarykovy univerzity v Brně, jak vypadají převážně současné boje na východě Evropy.

Mluvčí ukrajinské Národní gardy Ruslan Muzyčuk ale odmítal, že je město v obklíčení, a tvrdil, že se o něj stále tvrdě bojuje. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč ale později připustil, že Lysyčansk může padnout.

Ruské ministerstvo obrany dnes dopoledne nejprve uvedlo, že ruské a proruské ozbrojené síly Lysyčansk obklíčily, obsadily vesnice v okolí a nyní bojují s ukrajinskými jednotkami uvnitř města. Krátce poté oznámilo, že se město podařilo dobýt.

Ruská armáda získala minulý víkend po několika týdnech obléhání a bojů zcela pod kontrolu také východoukrajinský Severodoněck, který byl se zhruba 100.000 obyvateli druhým nelidnatějším městem Luhanské oblasti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.