Reklama:

Rusové masivně vybírají úspory z bank, USA zasadily Putinovi tvrdý úder. Ekonom Pikora promluvil o nepříznivém scénáři

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2024

Komentář: Rusko zažívá pořádný šok. Dlouhé fronty před bankomaty a panika mezi střadateli jsou reakcí na středeční oznámení moskevské burzy o pozastavení obchodování s americkými dolary a eury, které mělo začít ve čtvrtek. Toto opatření následuje po zařazení moskevské burzy a ruského Národního clearingového centra na sankční seznam USA. Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil mezinárodně respektovaný ekonom Vladimír Pikora, čeho se lidé žijící v režimu autoritáře Vladimira Putina děsí.

Reklama:

Národní clearingové centrum funguje jako prostředník všech obchodů s valutami na burze. V reakci na tyto události čekali Rusové na možnost zkonvertovat měnu nebo vybrat hotovost dlouhé desítky minut.

"Rusové zpanikařili. Fronty se řadily ve směnárnách a mazaní bankéři okamžitě přepsali směnný kurz –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v některých případech banky dolary prodávají za 200 rublů a vykupují je za 50 rublů," uvádí periodikum Novyje Izvěstija ve svém článku, kde dále píše o tom, že Rusové útočí na tamní směnárny. Pro představu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na začátku května se kurz dolaru vůči ruské měně pohyboval v hodnotě okolo 90 rublů.

Reklama:

Ruská centrální banka zdůraznila, že »firmy a jednotlivci mohou i nadále provádět transakce s americkými dolary a eury prostřednictvím ruských bank«.

"Důležité je zdůraznit, že dolary se neobchodují na burze, ale problém je clearingové centrum. O to v té věci jde. Protože dolar je obchodovatelný mezibankovně. Nicméně jde o tvrdé sankce. Pro Rusy to je nepříjemné, protože stále část obchodu u nich probíhá v dolarech. Dolar je globální měna číslo jedna. A neplatí, že by každý byl ochoten obchodovat v rublech, případně jiné malé měně," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz věhlasný ekonomický expert Vladimír Pikora.

"Podle mého nejde ale o problém delšího charakteru. Dá se předpokládat, že se to Rusko bude snažit obejít tím, že bude donuceno nahradit dolar jinou měnou a bude v ní obchodovat. Umím si představit, že půjde o čínský juan, což je regionální hegemon, ale nevylučuji i jinou měnu," upřesnil v krátkosti pro srozumitelnost pro ŽivotvČesku.cz špičkový český analytik finančních trhů a makroekonom a dále uvedl, že jde o mimořádnou záležitost, se kterou se finanční trhy dlouhou dobu nesetkaly, i z toho důvodu ekonomové nedokáží přesně predikovat, jaké události dále v ekonomickém pohledu nastanou.

"Vzniká riziko, že ruské domácnosti se pokusí vybrat své úspory v rublech a budou je převádět do dolarů. Lze proto očekávat fronty před směnárnami a bankami, nicméně v tuto chvíli pracujeme s rozporuplnými zprávami, protože největší ruská banka Sberbank tvrdí, že nepozoruje větší zájem o dolary na svých pobočkách," dodal pro ŽivotvČesku.cz vyhledávaný ekonom Vladimír Pikora s tím, že daná situace může vyvolat obavy u Rusů, čímž lze událost označit za lehce proinflační.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: