Ruští lékaři kritizovali podmínky pro boj s koronavirem. Všichni záhadně vypadli z oken, dva zemřeli

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Smrt tří ruských lékařů zaujala svět. Záhadně ukončil jejich život pád z okna. Spojovala je skutečnost, že s koronavirovou nákazou bojovali v první linii. Dva z nich kritizovali vládu kvůli nedostatku ochranného materiálu a celkových podmínek. V úterý o tom informovala stanice CNN.

V sobotu vypadl z okna kliniky ve Voroněži lékař Alexander Šuljepov. Jeho kolegové mluví o tom, že pád byl z druhého patra oddělení, kde se léčil z nákazy, kterou se nakazil od pacienta. Pád přežil, ale v kritickém stavu bojuje o život.

Šuljepov si před osudným okamžikem volal skrze videohovor s kolegou. Stežoval si na podmínky, ve kterých musí pracovat. tedy že musí léčit lidi přes skutečnost, že je sám nakažen. Jeho kolegou, s nímž hovor uskutečnil, byl Alexander Kosjakyn, který už na sebe upozornil prostřednictvím příspěvků na internetových sociálních sítích. Stěžoval si v nich na nedostatek ochranných pomůcek a policie ho kvůli tomu obvinila z šíření nepravdivých zpráv, citoval CNN český portál Novinky.cz.

Kosjakyn tvrdí, že nic nenasvědčovalo tomu, že by si chtěl sáhnout na život. "Pokud vím, tak je teď na JIP ve vážném stavu. Naposledy jsem s ním mluvil 30. dubna. Cítil se dobře a chystal se na propuštění z nemocnice. Pak k tomu došlo. Není jasné proč. Mám víc otázek než odpovědí,“ uvedl Kosjakyn pro CNN.

Nemocnice, kde Šuljepov pracoval, se brání, že není pravda, že by ho nutila pracovat poté, co u něj bylo prokázáno onemocnění COVID-19. Naopak prý ho ihned po určení diagnózy ze všech služeb hned stáhla a nabídla mu hospitalizaci.

Šuljepov tři dny po prvním videu zveřejnil další nahrávku. V ní svá slova mírnil s tím, že jednal v záplavě emocí.

Pád z okna nepřežila

Další zdravotnicí, která za nevyjasněných okolností vypadla z okna, byla Jelena Nepomňajščajová - primářka nemocnice v Krasnojarsku. Zemřela 1. května. Týden po hospitalizaci na JIP, kam byla převezena po pádu z okna během jednání s představiteli místních úřadů. V rámci diskuze se mluvilo o vyhrazení nemocnice pro nakažené koronavirem.

Nepomňajščajová měla podle stanice CNN upozorňovat na to, že nemocnice není na takový účel dostatečně vybavená. Zároveň její slova směřovala k tomu, že personál není pro práci s nakaženými proškolen.

Také v tomto případě oficiální místa nařčení popírají. Naopak regionální zdravotnický úřad tvrdí, že nemocnice byla vyčleněna jen jako záložní zařízení pro nakažené a personál proškolen byl.

Třetím případem záhadného pádu ruského zdravotníka z okna je incident, k němuž došlo 24. dubna v Hvězdném městečku. Po pádu z okna tam zemřela Natálie Lebeděvová, šéfka místních záchranářů, která se jako její kolegové stejně nakazila koronavirem. Podle kolegů ji mohla dohnat k sebevraždě nařčení, že nakazila své podřízené.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.