S tebou mě baví svět: 5 věcí, které jste o komedii století možná vůbec nevěděli

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv TV Nova
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2020

Jaké by to byly svátky bez legendární české komedie S tebou mě baví svět, kterou v roce 1982 natočila režisérka Marie Poledňáková a zahrála si v ní řada legendárních herců? I letos ho odvysílá nejsledovanější komerční stanice a řada diváku tak poněkolikáté s chutí usedne k obrazovce. Co jste ale možná o legendárním snímku nevěděli? Redakce ŽivotvČesku.cz vám přináší několik zajímavých skutečností.

Příběh, který jste bezesporu několikrát viděli, vypráví o zimní dovolené tří kamarádů a jejich šesti malých dětech. Za dlouhé roky od vzniku si získal srdce milionů diváků. Dnes už snad každý ví, že komedie byla v minulosti vyhlášena za komedii století. Pojďme se ale podívat na to, co jste o snímku možná vůbec nevěděli.

  • Co znamená krycí název akce »Ydykseb«, která ve snímku zazní? Když ho vyslovíte pozpátku, všechno vám bude jasnější.
  • Pravdou je, že snímek se netočil v Beskydech. Jako kulisy posloužily Krkonoše. Chatu od roku 1963 vlastnila parta vodáků, která ji nechala bez oprav. Mnoho scén proto vznikalo ve studiích v Praze.
  • Před chatou bylo ve skutečnosti pouze pár stromků. Režisérka filmu Marie Poledňáková si ale přála, aby jich tam bylo víc. Proto jich tam bylo několik uměle dodáno.
  • Pamatujete si na scénku, kde Pavel Nový utírá chlapci zadek jehličím? V minulosti Marie Poledňáková uvedla, že chlapeček vůbec netušil, že má herec v ruce jehličí, proto tak přesvědčivě křičel.
  • Komedie se natáčela ve značných mrazech, herci se proto snažili všemožnými způsoby propašovat na plac alkohol.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.