Sankce Rusku nechutnají. Záběry ukazují, že se aktuálně bojuje i v zemi Vladimira Putina. Senioři se zoufale přetahují o cukr
Sankce uvalené Západem na režim prezidenta Vladimira Putina (69) už způsobily vážné škody napříč celou světovou ekonomikou, prohlásil podle agentury TASS šéf Kremlu. Rusko je podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného ekonoma Štěpána Křečka na cestě k bankrotu. O tom, jak se boje tamních seniorů o »obyčejný« cukr dají vnímat, což ukazuje video zveřejněné na sociální síti Twitter, promluvil sociolog Vojtěch Bednář.
Západní země přijaly sankce v reakci na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. Vladimir Putin ve středu prohlásil, že »speciální vojenská operace« ruských sil byla jedinou variantou pro Moskvu, jak zajistit bezpečnost Ruska.
První sankce, které na konci února odsouhlasili na mimořádném summitu lídři zemí Evropské unie, jsou podle ministra zahraničí Jana Lipavského (34) velmi tvrdé. Rusko tvrdě zasáhnou, uvedl. "Ukrajina neskutečným způsobem bojuje o svoji nezávislost a svobodu a o právo volby. Vnímám, že celý západní svět za ní v tuto chvíli stojí," řekl tehdy šéf české diplomacie na tiskové konferenci.
Dopady sankcí začínají být více a více zřetelné. Na Twitteru začíná kolovat čím dál více videí, jak lidé v obchodech bojují o některé potraviny, kterých začíná být nedostatek.
Sanctions are beginning to bite.
— WhereisRussiaToday🌻 (@WhereisRussia) March 17, 2022
Footage from the 'Magnet' store in Kasimov, #Russia, shows elderly #Russians scrambling for sugar.#PriceofPutin #UkraineRussiaWar #sanctions pic.twitter.com/ZVQUCt1ncH
Podle ekonoma Štěpána Křečka dochází k tomu, že se Rusové snaží své úspory uschovat před znehodnocením měny do jiných komodit. "Lidé v Rusku dnes stahují peníze z bank a snaží se přeměňovat rubly na dolary. Nyní hrozí i nedostatek cukru, někteří lidé ho totiž skupují, aby do něj uložili nějakou hodnotu, další lidé rubly převádí do kryptoměn, pohyb Rusů na trhu s kryptoměnami je také vysoký. Lidé se snaží uchránit hodnotu svých úspor, každý dělá, co umí. Faktem je, že jejich úspory jsou v ohrožení," vysvětlil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.
Kromě sankcí, které schválily USA či EU, odstoupila řada firem z ruského trhu po vlastní ose. Od systému SWIFT nebyly odpojeny všechny ruské banky, jak se původně uvažovalo, ale došlo k zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky. Jaké dopady to může mít do budoucna z pohledu obyčejných Rusů, nastínil na dotaz redakce sociolog.
"Těžko říct, bude záležet, jak tamní vláda dokáže vyřešit problém, který jim Západ způsobil sankcemi. Co je skutečný problém, že když se podíváte na jejich propagandu, tak ukazují, že jde z jejich pohledu o válku spravedlivou, pokud to ale začínají pociťovat lidé na svém pohodlí, tedy že není dostatek zboží v obchodech, začnou si klást otázku, zda to jde směrem, kterým si přáli. Na druhé straně je dobré vědět, že z pohledu jejich mentality je západní Evropa, tedy i my, někdo, kdo jim posledních 250 let ubližuje a v okamžiku, kdy dojde k tomu, že mají prázdné regály, tak se jejich pohled na to asi nezmění," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz dopady současného dění v ruských regálech obchodů s potravinami sociolog Vojtěch Bednář.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.