Schwarzenbergovo přání: Místo květin dary na obranu Ukrajiny. Kalousek promluvil o odchodu velkého politického vzoru

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg
Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2023

Rakev bývalého šéfa diplomacie, poslance a senátora Karla Schwarzenberga bude pro veřejnost vystavena v pražském kostele maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem od středy 6. prosince do pátku 8. prosince vždy od 12:00 do 22:00. Čestnou stráž u uzavřené rakve budou držet skauti a členové armády, sdělil dnes Suverénní řád Maltézských rytířů. Poté budou ostatky převezeny do katedrály svatého Víta na sobotní pohřeb se státními poctami. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl vzpomínku na politika jeho souputník a přítel Miroslav Kalousek. Promluvil o něm jako o velkém politickém vzoru.

"Je to odchod velkého politického vzoru. Dnes musím říct, bohužel, bývalých časů. On se nebál říkat nepopulární věci, dokonce i tehdy, když věděl, že ho to poškodí. On prostě považoval za nutné, aby říkal věci, které považoval za správné, a aby za ně i bojoval. A to se dneska v politice nenosí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek s tím, že Karel Schwarzenberg pro něj představoval jednoho z nejdůležitějších, nejinspirativnějších, také nejlaskavějších lidí v životě.

Kostel je součástí areálu, kde maltézský řád sídlí od 12. století. V roce 1378 zde bylo před pohřbem vystaveno i tělo českého krále Karla IV., kterého mezi své předky počítá i rod Schwarzenbergů, uvedl řád v tiskové zprávě. Podle parte si Schwarzenberg přál místo květin dary na obranu Ukrajiny a pro řád maltézských rytířů, který se věnuje charitativní činností. Přispívat bude možné přímo na místě, organizátoři pak žádají, aby smuteční hosté v kostele nezapalovali svíce.

Rod Schwarzenbergů je s katolickým řádem duchovně propojen od počátků působení Schwarzenbergů v Českých zemích v roce 1650. Jeho rodinní příslušníci se tradičně stávali členy řádu. Otec zesnulého politika Karel získal v roce 1959 titul prezidenta regentské rady českého velkopřevorství. "Ze svého titulu získával nové členy v exilu a provedl maltézský řád úskalími německé okupace a komunistického režimu," uvedl řád. Zesnulého českého diplomata a politika označuje řád za velkého podporovatele a přítele.

Posláním řádu je především pomoc lidem v nouzi. Maltézští rytíři působí mezinárodně, ale na úrovni jednotlivých států vystupují samostatně. V Čechách naplňují své poslání mimo jiné prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Maltézská pomoc a dobrovolnické organizaci Česká maltézská mládež. Řád je také zřizovatelem tří škol.

Schwarzenberg, příslušník jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, zemřel v neděli 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let. Pohřeb bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne. Katedrála bude přístupná jen pro držitele pozvánky od Schwarzenbergovy rodiny, přenos bude dostupný na velkoplošné obrazovce. Následně budou Schwarzenbergovy ostatky podle parte uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík.

Po pohřbu se uskuteční 16. prosince slavnostní rekviem, tedy zádušní mše, ve Vídni v katedrále svatého Štěpána. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.