Šéf NATO se zastal Hřiba, Koláře i Novotného: Ruské zastrašování je nepřijatelné

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg se zastal českých komunálních politiků, kteří se dostali do sporů s Ruskem. Teď jsou pod policejní ochranou, protože jim má hrozit nebezpečí. Podle informací webu Respekt.cz do Prahy přijel člověk z Moskvy, který je pro ně hrozbou. Jeho příjezd potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Výhrůžky z Ruska chodí třem politikům z různých důvodů. Pražský primátor nechal přejmenovat prostor před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova a pravidelně se vůči Moskvě vymezuje, starosta Prahy 6 nechal odstranit sochu maršála Koněva a Pavel Novotný, starosta pražských Řeporyjí, mimo jiné vybudoval pamětní desku vlasovcům, kteří se podíleli na osvobození Prahy, ale Rusové je považují za zrádce.

„Volení lidé ve volených pozicích mají právo rozhodovat a činit rozhodnutí, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou správná. Samozřejmě se můžeme lišit v názorech, ale využívat výhrůžek a zastrašování ve snaze podkopávat jejich mandát demokraticky rozhodovat, to je něco, co je naprosto nepřijatelné,“ prohlásil Stoltenberg v rozhovoru pro ČT. 

Podkopávání demokracie

Podle informací, které přinesl web týdeníku Respekt, měl do Prahy přicestovat ruský diplomat s jedem ricin. Ministr zahraničí Petříček potvrdil jeho příjezd, ale o jedu se bavit nechtěl. Hřib, Kolář a Novotný mají policejní ochranu.

„Jakýkoli pokus o použití síly či zastrašení zvolených zastupitelů je pokusem o podkopání demokracie jako takové. A proto na něco takového musíme silně reagovat a jasně říct, že to je neakceptovatelné,“ dodal Stoltenberg.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.