Silné bouřky a krupobití. Riziko tornáda nelze vyloučit, budou vznikat supercely, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2021

Počasí přineslo v posledních týdnech výrazné teplotní výkyvy. K nim se přidaly nebezpečné meteorologické jevy v podobě silných bouřek a především ničivého tornáda, které zdevastovalo jižní Moravu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí aktuálně další výstrahy týkající se bouřek a povodní. "Nejintenzivnější bouřky očekáváme v západní části území. Měly by být doprovázeny přívalovým deštěm se srážkami kolem 50 milimetrů – v Plzeňském kraji až 60 milimetrů. Mohou se vyskytnout i ve východních Čechách, tam se budou srážky pohybovat kolem 30 milimetrů," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Česko má za sebou týden tropických teplot, kdy se rtuť teploměru vyšplhala až na 35 °C. Horké dny přinesly bouřky a ve čtvrtek 24. června se jižní Moravou prohnalo dokonce tornádo, které za sebou zanechalo miliardové škody, a šest lidí kvůli němu přišlo o život. Během úterý budou teploty opět stoupat a měly by se dostat až na 33 °C.

ČHMÚ vydal výstrahu týkající se vysokého stupně nebezpečí kvůli bouřkám, měla by platit od úterních 20 hodin do středeční 5. hodiny ranní. Týká se Jihočeského kraje, Středočeského kraje, Plzeňského kraje, Karlovarského kraje, Prahy, Ústeckého kraje, Libereckého kraje a Královéhradeckého kraje. Nízký stupeň nebezpečí pak hrozí ve zbylé části republiky. Výstrahu ohledně bouřek doprovází také varování spojené s rizikem vzniku povodní, které je v platnosti z úterý na středu – od 20 hodin do 11 hodin dopoledne.

"Nejintenzivnější bouřky očekáváme v západní části území. Měly by být doprovázeny přívalovým deštěm se srážkami kolem 50 milimetrů – v Plzeňském kraji až 60 milimetrů. Mohou se vyskytnout i ve východních Čechách, tam se budou srážky pohybovat kolem 30 milimetrů. Nárazy větru budou dosahovat 90 km/h a mělo by přijít také krupobití," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kvůli silným bouřkám existuje riziko vzniku tornád, které by se mohlo objevit jak v nížinách, tak v horských oblastech.

"Riziko úplně vyloučit nelze, protože by měly vznikat tzv. supercely – což je silná bouře, na které se právě v minulém týdnu objevilo tornádo. Tato silná tornáda jsou pouze supercelárního charakteru," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka to, zda se může v Česku znovu objevit vzácně se vyskytující meteorologický jev.

Oproti minulému týdnu nepřijdou extrémní tropické dny, ale i tak se budou teploty na některých místech držet vysoko.

"Ve východní části republiky naměříme 28 až 32 °C. V západní části bude o něco chladněji, tedy teploty nejčastěji od 23 do 27 °C, které půjdou ještě níž. Jakmile se dostaneme na 31 °C, tak už je dána výstražná informace kvůli vysokým teplotám. Když k 32 °C přičteme vysokou vlhkost vzduchu, tak to vlastně nebude nic příjemného. Úterý je nejvíce zátěžový den tohoto týdne. Dochází ke změně tlaku vzduchu, výskytu bouřek a očekáváme vysoké teploty společně s vysokou vlhkostí vzduchu," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.