Šíření koronaviru musíme bránit i nadále. Restrikce jsou tvrdé, ale nutné, řekl premiér Babiš

Premiér Babiš
Premiér Babiš
Foto: archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2020

Poslanecká sněmovna dnes rozhoduje o prodloužení nouzového stavu. Vláda ho potřebuje protáhnout do 25. května, aby mohla nadále platit některá ze současných opatření. Premiér Andrej Babiš (ANO) před poslanci řekl, že bránit šíření koronaviru je nutné i nadále.

Bez nouzového stavu přestane platit většina opatření už 1. května. Okamžitě by se otevřely obchody a neplatilo by ani omezení volného pohybu. Podle premiéra Babiše je nutné, aby Česko i nadále nekontrolovanému šíření epidemie koronaviru, které ještě může nastat, aktivně bránilo.

Babiš požádal poslance, aby žádost jeho kabinetu o prodloužení stavu nouze odsouhlasila. Opozice zatím svolila k souhlasu s prodloužením na kratší období, nikoliv až do 25. května.

Možná tvrdé, ale nutné

"Opatření byla efektivní a objektivně pomohla zabránit nekontrolovanému šíření epidemie. Díky těmto opatřením nenastaly katastrofické scénáře jako v Itálii, Španělsku a ve Spojených státech," řekl Babiš v Poslanecké sněmovně.

Předseda vlády je přesvědčený, že díky karanténě nezkolabovalo v Česku zdravotnictví.

"Zavedené restrikce jsou možná tvrdé, ale podle epidemiologů nutné," uvedl Babiš s tím, že Singapur po uvolnění opatření už čelí druhé vlně epidemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.