Šíření koronaviru v ČR v úterý opět zrychlilo, hospitalizovaných dál ubývá

Očkování, covid - Ilustrační snímek
Očkování, covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 7. 9. 2022

Šíření koronaviru v Česku v úterý opět zrychlilo. Přibylo 2450 potvrzených případů nákazy, což bylo skoro o desetinu více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Stále ale ubývá hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. K úterku jich bylo 692, tedy zhruba o pětinu méně než před týdnem. Ještě výrazněji se snížil počet zemřelých s covidem-19. Za posledních sedm dní bylo úmrtí 32, což bylo téměř o polovinu méně než v předchozím týdnu.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychloval i po většinu minulého týdne. O víkendu sice šíření nákazy krátce zpomalilo, ale pondělí i úterý přinesly znovu vyšší denní nárůsty počtu nakažených. Zároveň však v pondělí i úterý rostly počty testovaných. V úterý bylo provedeno 5116 PCR testů a 3998 antigenních, což bylo dohromady skoro o desetinu více než před týdnem.

Vzhledem k vyššímu počtu testů se tak výrazně nezměnil podíl odhalených případů nákazy na množství testovaných v nejpočetnější kategorii testů, diagnostické. V ní jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci. Předchozí úterý činil podíl pozitivních v diagnostické kategorii 32,82 procenta a tento týden v úterý 32,33 procenta.

Nadále pokračuje postupné snižování množství hospitalizovaných s covidem-19, které trvá už od začátku srpna. K úterku bylo v nemocnicích asi sedm stovek lidí, kdežto před týdnem bylo hospitalizovaných 842. Stoupl však počet vážně nemocných z 26 k předešlému úterku na nynějších 32.

Zvýšení bylo zaznamenáno také u tzv. incidenčního čísla, tedy počtu nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 104 případů, což bylo o dva více než v úterý. Nejvyšší je stále incidenční číslo v Královéhradeckém kraji se 125 případy a nejnižší v Karlovarském kraji s 84 případy.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,05 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je asi 312.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.869 lidí s covidem-19. Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno asi 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou asi 182.000. V úterý bylo očkováno 5024 lidí, což bylo asi o tisícovku méně než před týdnem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.